Podle většiny Čechů a Moravanů nejsou peníze a jejich příjmy pro život nijak klíčové. V žebříčku priorit je dávají až na jedenácté místo.
Ještě hůře se podle aktuálního výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) umístila politika. Ta od roku 1990 dlouhodobě uzavírá žebříček hodnot. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Politika jen při volbách
Jen poměrně málo lidí je podle něho ochotno, s výjimkou voleb, aktivně podporovat a prosazovat program a cíle politické strany, která je mu sympatická, nebo se kterou souhlasí.
V reálném životě se to podle politologů projevuje tím, že politické strany mají často jen několik tisíc ale i stovek či desítek registrovaných oficiálních členů. Ve volbách však získávají podstatně větší procenta hlasů.
Za nejdůležitější životní hodnoty podle CVVM Češi považují mít dobré přátele, žít ve spokojené rodině, být zdravý a žít ve zdravém prostředí či dělat smysluplnou práci, která je baví.
Peníze chybí, řešením jsou půjčky
Podle ekonomů ale v reálném životě peníze řadě rodin chybí, což řeší půjčkami. České domácnosti si tak na krytí svých potřeb, včetně bydlení už půjčili přes bilión korun.
Někdy v životě si půjčilo peníze na spotřební zboží jako jsou lednice, televize, pračka již přes 52 procent občanů, auto s pomocí půjček si pořídilo 32 procent dotázaných.
„Jedním z důvodů růstu půjček ale je dosáhnout rychle vysokého životního standardu, životní úrovně, dostat se na dovolenou, mít hezké auto, což se skrývá za pojmem žít spokojeně ve spokojené rodině," komentoval situaci pro deník Právo finanční poradce František Macháček.
Více k výzkumům:
CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research
Foto: cnb.cz
.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas