Penzijní reforma musí jít ruku v ruce s fiskálně odpovědnou politikou vlády. „Právě tu neměli v Maďarsku, a tak tam penzijní fondy začali znárodňovat," uvádí ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro týdeník Ekonom zásadní rozdíl mezi situací u nás a v zemi dalšího člena Visegrádské čtyřky.
Šéf jednoho z klíčových resortů je přesvědčen, že díky volbám existuje zcela výjimečná šance pro provedení všech zásadních reforem. „Ty mají jasný společný jmenovatel: osobní spoluúčast a osobní odpovědnost. Jinak nemůžeme zajistit, aby společnost vždy měla dost prostředků pro ty nejslabší a nejchudší," vysvětluje Kalousek.
Riziko příjmů budoucích seniorů je nutné rozložit
Zároveň je přesvědčen, že reformy mají smysl jen v případě, že se provedou najednou. Z hlediska časové naléhavosti se změna sociálních dávek dá prosadit z roku na rok, také úprava zdravotního pojištění se dá dohromady rychle. „Penzijní reforma je ale něco jiného. Nepřikročíme-li k ní už tento rok, tak můžeme čekat třeba dalších dvacet let," upozorňuje ministr.
Jeho představa o penzijní reformě vychází z programu TOP 09. Jde tedy o povinné vyvedení tří procent z celkových 28, které se dnes na státní důchody vybírají z hrubé mzdy, do penzijních fondů. „Neříkám, jestli je lepší průběžný systém, nebo fondové hospodaření. Riziko příjmů budoucích seniorů ale musí být diverzifikované. To je odpovědný přístup," zdůrazňuje Kalousek.
Musí se oddělit pravidelný příjem od neopakovatelných prodejů
Kromě rozložení financování na dva pilíře, počítá ministr financí jako s významným zdrojem s vyšším výnosem z DPH. „Je nutné rozložit zátěž ´prokleté´ generace čtyřicátníků. Lidí, kteří si už musejí šetřit na vlastní stáří a ještě platí na dnešní důchodce. Nikdy ale nedovolím, aby tyto prostředky šly na zalátání děr ve státním rozpočtu," říká Kalousek k sazbě 19 procent DPH.
Penzijní reformě pomohou v jeho plánech i pravidelné nebo naopak neopakovatelné příjmy. „Je tu poměrně velký majetek státu, který je v zásadě vhodné privatizovat a příjmy použít na penzijní reformu. Udělat to můžeme až ve chvíli, kdy to bude výhodné. Ale hlavně to chce systém. Už proto, aby se oddělily pravidelné příjmy, například dividenda z ČEZ či od Lesů ČR, od neopakovatelných prodejů majetku," zdůvodňuje ministr.
K věci:
Výzkum: Důchodový systém je neudržitelný, ale reforma je neprosaditelná
Rok 2011 bude rokem reforem. Klíčová bude ta penzijní
NERV se sejde a projedná reformu důchodů
Foto - koláž: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih