Také závěrečný třetí den slyšení kandidátů do mediálních rad před Volebním výborem byl pro poslance náročným celodenním maratónem, ale proběhl naprosto v klidu. K tomu stačilo, že se tentokrát nedostavili senátoři Marek Hilšer a David Smoljak a nikdo jiný neměl zájem dělat dusno. Dokonce i slyšení moderátora Luboše Xavera Veselého, proti němuž se před volbou zvedly hlasy, proběhlo bez rušivých momentů. Dvě hodiny před jeho vystoupením se sice v zasedací místnosti objevil „dozorce demokracie“ Mikuláš Minář ze spolku Milion chvilek. Vydržel však sedět pouze při slyšení tří kandidátů, pak se sebral a odešel. A tak jediný, kdo moderátorovi trochu zatápěl, byl pirátský poslanec Tomáš Martínek. Toho zajímalo, jaký vztah má k Centru pro občanské svobody, které ho na radního nominovalo.
Luboš Xaver Veselý připomněl, že už během podzimu po extempore s tvůrci pořadu Newsroom24 veřejně oznámil, že se pokusí dostat do Rady ČT. Tehdy mu na Facebooku vyjádřil podporu předseda Trikolóry Václav Klaus. Když se ho později diváci ptali, jak to s jeho kandidaturou vypadá, přiznal, že se nenašel nikdo, kdo by ho nominoval.
„Poté jsem poslal Václavu Klausovi mladšímu sms, že se nenašel nikdo, kdo by mě nominoval. No a on mi nabídl kandidaturu za Centrum pro občanské svobody, pokud by mi to nevadilo. Přijal jsem to s tím, že je to zcela transparentní, každý ví, kdo za ním stojí,“ vysvětlil kandidát na radního. Pirát naléhal, jestli se za tu nominaci necítí Václavu Klausovi zavázán, takové podezření ale Xaver Veselý důrazně odmítl.
V Radě mají být zastoupeni i ti, kdo Českou televizi kritizují
Ve své úvodní řeči označil Českou televizi v dnešní době za velmi důležitý element, nemyslí si, že by měla být zrušena, ale prohlásil, že podle něj ztrácí důvěru velké části veřejnosti. Ujistil také, že nepřichází s kandidaturou proto, aby dělal nějakou revoluci. „Kritika neznamená pokaždé útok. V Radě ČT mají být zastoupeny všechny názorové proudy, které v České republice existují, tedy i ten, kdo jde s kůží na trh a je ochoten Českou televizi kritizovat. Proto bych měl skoro pocit, kdybych v Radě seděl, že bych tam seděl za dost velkou skupinu občanů,“ zopakoval své přesvědčení, že nespokojených s vysíláním České televize není zrovna málo. Chtěl by zkrátit vzdálenost mezi koncesionáři a televizí veřejné služby. „ČT by neměla být jakýmsi VIP klubem,“ dodal.
Nečekané entrée předvedl režisér Vlastimil Venclík, který po dvou letech obhajuje svůj mandát v Radě ČT. „Nedávno jsem měl velké interview v Parlamentních listech, kde jsem svůj vztah k televizi dost pregnantně vyjádřil. Jako hlavní jsem tam uvedl, že by se mělo konečně formulovat, co od veřejnoprávní televize ve společnosti očekáváme. Něco jiného očekávají diváci, něco jiného politici a něco jiného tvůrci. K České televizi mám podobný vztah jako k České republice. Když jsem v ní, jsem k ní kritický, když jsem venku, tak ji hájím,“ vysvětlil Vlastimil Venclík. V diskusi pod rozhovorem autor jednoho příspěvku napsal, že kandiduje na radního proto, že už mu došly peníze. „Chtěl bych mu říci, že nedošly,“ rozesmál přítomné jeden ze čtyř spoluzakladatelů společnosti CET 21, která získala licenci pro vysílání Novy.
Podoba programu ČT 1 je tragická. A ta strašlivá supermiss...
Bývalý ředitel regionálního studia Českého rozhlasu Brno a Zlín Jaromír Ostrý ve svém vystoupení zmínil otázku, na kterou nedávno odpovídal pro ParlamentníListy.cz. Neztotožňuje se totiž s jásotem dosluhujícího předsedy Rady ČT Jana Bednáře nad tím, že Česká televize předhonila v součtu sledovanosti všech svých programů televizi Nova. „Úkolem České televize není předstihnout Novu v podílu na trhu, protože má zcela jiné úkoly,“ upozornil bývalý rozhlasový manažer. Zkritizoval také to, jak málo se od sebe liší programové schéma ČT1 a Nova. „Dal jsem si je vedle sebe a zjistil jsem, že na ČT1 je ‚To je vražda, napsala‘, na Nově ‚Mentalista‘, na ČT1 ‚Doktor Martin‘, na Nově ‚Dr. House‘, na ČT1 soutěže ‚AZ kvíz‘ a ‚Kde domov můj‘, na Nově ‚Co na to Češi‘. Podoba programu ČT1 je tragická,“ prohlásil Jaromír Ostrý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník