Pět letounů do Afriky. Letecká továrna z Kunovic slaví úspěch
25.03.2024 16:07 | Zprávy
Český letecký průmysl zaznamenal další významný úspěch. Letadla z Kunovic začnou nově létat také v africkém Senegalu. Poté, co tradiční českou leteckou továrnu, původně vlastněnou ruským podnikatelem, před dvěma lety zachránila skupina Omnipol, jde o další signál, že se Aircraft Industries se svými letouny dokáže prosazovat i na jiných než ruských trzích, a navázat tak na svou více než sedmdesátiletou tradici, během které se do celého světa rozlétne více než 1 200 legendárních letounů L 410.
reklama
Dva letouny L 410 NG odstartovaly v pondělí po sedmé hodině ranní z kunovického letiště na více než pět tisíc kilometrů dlouhou cestu do Senegalu. Letouny budou létat v barvách tamního největšího státního dopravce Air Senegal. „V loňském roce jsme pronikli s letouny na trhy ve střední Asii, nově posilujeme také na trzích v Africe,“ říká k úspěchu prezident společnosti OMNIPOL Jiří Podpěra. „Naše letouny mají díky svým specifickým vlastnostem mnoho výhod, a proto věřím, že Senegal bude dalším z mnoha spokojených uživatelů těchto legendárních strojů na africkém kontinentu,“ dodal Podpěra s tím, že pro OMNIPOL i dceřinou společnost Aircraft Industries, kde se letoun od základů vyrábí, je to významný milník.
Podle prezidenta skupiny OMNIPOL Jiřího Podpěry letouny L 410 NG nabízejí oproti staršímu modelu L 410 UVP-E20 vylepšené letové parametry a provozní charakteristiky, modernější technologie a inovovanou avioniku. Konkrétně má delší dolet, přepraví také o 500 kilogramů více nákladu. Dvojnásobně byl zvětšen také zavazadlový prostor.
Za povšimnutí jistě stojí také fakt, že tzv. čtyřistadesítka je kompletně konstruována v kunovické továrně a na její výrobě se podílí 617 českých firem. K vlastní výrobě jednoho stroje je potřeba 13 000 součástek, 15 000 šroubů, 15 000 metrů kabelů a 180 000 nýtů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.