Fiala v Brně patřil k hlavním řečníkům. Zvolení Ondráčka podle něj není banální záležitostí, nad kterou se dá mávnout rukou. „Je to symbol a úder do tváře demokracie,“ řekl Fiala. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je nutné vzdorovat tendenci k restauraci starých politických pořádků.
Náměstí Svobody se plnilo i po zahájení zhruba hodinové demonstrace. Lidé si přinesli transparenty, řada z nich byla namířena i proti vládnímu hnutí ANO Andreje Babiše. Na některých byly nápisy jako Bureš pudeš, Pryč s Babišem nebo Babiše v ČR nechceme.
Lidé podepisovali také petici za volbu nového předsedy komise GIBS, archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do Sněmovny. Podobné protesty byly dnes i v dalších městech republiky. Na jihu Moravy také v Břeclavi, tam se ale zapojilo podle policejního mluvčího Bohumila Maláška jen 25 lidí. Podobná účast byla podle zpravodajů ČTK i ve Zlíně a Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.
Proti Ondráčkovu zvolení se dnes vyjádřil například akademický senát Divadelní fakulty JAMU. „Uráží nás, že do čela tohoto důležitého orgánu byl zvolen spolupachatel represivních násilných činů, účastník mocenských zásahů proti svobodně smýšlejícím lidem a proti studentům v letech 1988 a 1989. Člověk, který ničeho nelituje a vytrvale prohlašuje, že nemá potřebu omlouvat se a nic by na svém jednání neměnil,“ uvedli ve svém prohlášení brněnští divadelníci.
Dnešní protest podpořili i akademici z Masarykovy univerzity. „Nechceme se zapojovat do běžných politických debat, zde ale cítíme, že jde o víc. Nedávným zvolením Z. Ondráčka do pozice předsedy komise kontrolující GIBS dochází k relativizaci a rehabilitaci zločinné komunistické minulosti,“ uvedli v prohlášení zástupci akademického senátu Masarykovy univerzity. Také jim vadí, že Ondráček nad svou minulostí neprojevil lítost.
Protesty se dnes uskutečnily také v Praze, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Zlíně a Rožnově pod Radhoštěm.
Ondráčka Sněmovna zvolila v pátek. Hlasovalo pro něj 79 poslanců, ke zvolení bylo potřebných 78 hlasů. Ondráček kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho Sněmovna předsedou komise nezvolila. Části poslanců vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab