„Když vím, jak to v Rusku funguje, nepochyboval bych moc o tom, že přímý pokyn k likvidaci Skripala vzešel přímo od Vladimira Putina. Mohla to být i dychtivá iniciativa někoho, kdo si myslí, že se v Kremlu zavděčí. Ví to jistě jen britská kontrarozvědka,“ zaznělo z úst Petra Koláře. Britové se podle jeho názoru nezachovali hystericky. Zřejmě mají k dispozici materiály, které je dovedly až k tomu, že požádali o pomoc partnery. Jsou to ale citlivé informace, které se podle všeho nemají dostat na veřejnost.
Jako někdejší zástupce České republiky v USA Kolář také konstatoval, že předseda dolní komory amerického Kongresu Paul Ryan se původně chtěl setkat s českým prezidentem Milošem Zemanem. V tomto smyslu byla odeslána i patřičná žádost, ale Hrad na ni nereagoval. A Američané nakonec usoudili, že bude lepší, když se Ryan se Zemanem neuvidí. Stačilo se zamyslet nad tím, jak Zeman útočí na nezávislá média, aby bylo jasné, že je lepší, když k žádné schůzce nedojde.
Zeman je na Západě vnímán jako politik, který se přiklání k Ruské federaci. Česká republika sice není prezidentským systémem, ale prezident se těší respektu občanů, lidé naslouchají jeho názorům a z tohoto hlediska představuje problém, že prezident svými kroky fakticky vychází vstříc cizí zemi, která není naším spojencem. V lidech mnohá Zemanova slova vzbuzují nejistotu, a to Ruské federaci mnohdy stačí.
Spojenci České republiky ale už vědí, že mají Zemana brát s rezervou. „Doufám, že naši spojenci, alespoň jakou já mám zpětnou vazbu, chápou, jaká je role prezidenta v našem systému. Nejsme prezidentský systém. A to, že jej berou spíše jako jakési povyražení, tak trochu exota, který je už hodně popletený. I když přitom v zásadě velmi škodí a nám to samozřejmě žádný kredit nepřidává. Spíše je to opravdu ostuda,“ konstatoval Kolář.
Pro Koláře je jednání Miloše Zemana o to nepochopitelnější, že kdysi jako premiér dovedl tuto zemi do NATO. I jako předseda Sněmovny vystupoval jinak, než vystupuje dnes. Tehdy se také jinak stavěl k čínským investicím i k radikálům na politické scéně. Kolář pro to těžko hledá vysvětlení. Jako laik za tím vidí snad rozpad osobnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp