Přestože ČNB žádnou intervenci oficiálně neoznámila, jsou prý důvody se domnívat, že za poklesem měny stojí její politika. „A to je špatně. Centrální banka by neměla takto ovlivňovat kurz a zasahovat do života lidí,“ míní ekonom.
„V listopadu 2013 ČNB záměrně znehodnotila korunu, když její kurz k euru posunula z 26 na 27 korun za euro, a pak jej během uplynulého roku udržovala na úrovni asi 27,5 korun za euro. ČNB tehdy záměrně tiskla koruny, prodávala je na trhu a kupovala eura – nakoupila asi 6 miliard eur do svých devizových rezerv. Cílem ČNB bylo zvýšit inflaci, protože nechtěla dopustit pokles cen. Mnoha lidem tak centrální banka citelně zasáhla do života a zdražila dovážené zboží. Nyní je to tu zas,“ konstatuje.
Celý text Petra Macha ZDE:
Tak prudké změny dokážou zajistit jen centrální banky
ČNB má podle Macha nadále strach z poklesu cen a opakovaně připustila „posun hladiny kurzu na slabší úroveň“, pokud by pokračovaly „deflační tlaky“. „ČNB neví, jak jinak zabránit poklesu cen než tisknutím peněz, nakupováním eur a tedy znehodnocováním naší měny. Prudké změny kurzu, jako byl lednový, se sotva dějí samy o sobě na volném trhu, kde denně poptává a nabízí koruny tisíce lidí a firem. Tak prudké změny dokážou zajistit jen centrální banky, které mohou peníze neomezeně tisknout. A fakt, že takto prudce poklesla vůči euru jen koruna, a ne jiné měny, svědčí o tom, že za tím stojí měnová politika naší centrální banky, a ne tržní síly,“ vysvětluje na blogu idnes.cz europoslanec Mach.
„Za poslední rok ceny v České republice prakticky nerostly. ČNB by za to měla být ráda a neměla by usilovat o zvyšování inflace. Pokud bude klesat cena ropy a následně i ceny benzínu, buďme prostě jen rádi a nižší ceny si užijme,“ navrhuje Mach.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr