“Evropská unie by neměla uvažovat o uplatnění nějakých sankcí proti Polsku, protože by si to vyžádalo jednomyslné rozhodnutí a maďarsko nikdy žádné sankce proti Polsku nepodpoří,” řekl Orbán.
Připomeňme, ž eve středu 13. ledna se za zavřenými dveřmi uskuteční debata Evropské komise na téma současné situace v Polsku. Varšava je po podzimníchparlamentních volbách, ve kterých jednoznačně zvítězila strana Právo a spravedlnost, pod tlakem Bruselu a některých států EU, zejména Německa, pro údajné porušování unijních principů.
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dokonce vznesl obvinění, že v Polsku probíhá “státní převrat”. Velmi často se ukazuje, že kritika je způsobena absolutní neznalostí polské reálie, zkreslenými informacemi od nynější opozice, ale take v některých případech zlou vůlí a historickým despektem k Varšavě. Neschůdnost destruktivní unijní politiky vůči současné polské vládě si zjevně začal uvědomovat take předseda Evropské komise Jean-Claud Juncker, který se ve čtvrtek pro agenturu Reuters vyjádřil, že je nepravděpodobné, aby Brusel přistoupil k trestajícím opatřením proti Varšavě z důvodu přijetí novely zákona o Ústavním soudu a zákona o veřejnoprávních médiích. K maďarskému postoji je možné uvést, kromě současných politických důvodů, že vztahy mezi Poláky a Maďary jsou historicky velmi vřelé.
Připomeňme třeba solidaritu a humanitární pomoc, kterou polský národ poskytoval Budapešti v době maďarského povstání v roce 1956.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV