ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Petr Sokol pro PL o prezidentských volbách ve Francii: Protestní hlasy sice převažují, ale asi to nebude stačit. Macron je favoritem
Petr Sokol pro PL o prezidentských volbách ve Francii: Protestní hlasy sice převažují, ale asi to nebude stačit. Macron je favoritem
24.04.2022 11:15 | Rozhovor
Dnes Francouzi rozhodnou, kdo bude dalších pět let sedět v Elysejském paláci jako prezident Francie. V prvním kole vyhrál dosavadní prezident Emmanuel Macron, který získal 27,8 % hlasů, druhá skončila Marine Le Penová s 23,1 % hlasů. Na záda jí dýchal třetí v pořadí Jean Luc-Mélenchon s 22 %. S odstupem skončil čtvrtý Éric Zemmour se 7 %. Do finále tedy postoupili stejní kandidáti jako při minulých volbách. Situace je však jiná. Pro ParlamentníListy.cz ji okomentoval politolog Petr Sokol.
reklama
„Výchozí pozice do druhého kola je jiná v tom, že průzkumy ukazují, že Marine Le Penová je přijatelnější pro větší část francouzských voličů. Minule to skončilo dva ku jedné, 66:33. Teď ledasco naznačuje, že výsledek by mohl být tentokrát těsnější. I když zásadní věc se nezměnila, do druhého kola jde jako favorit současný prezident Emmanuel Macron,“ vysvětlil Petr Sokol.
Mohlo by předpokládané vítězství současného prezidenta něco ztížit? „Záležitost, že většina Francouzů považuje za hlavní volební téma kupní sílu, což bychom si do našich běžnějších termínů mohli přeložit jako inflaci, zvyšující se ceny, zdražování. Toto nejvíc Francouze pálí. Navíc více než polovina z nich si podle průzkumů myslí, že Macron dělá politiku jen pro nejbohatší část společnosti. Když se zkříží tyto dvě věci, je to past, do které by hypoteticky mohl Macron spadnout,“ objasnil.
Macron – kandidát establismentu. Le Penovou volí dělníci
„Typickým voličem Macrona je bohatší vzdělaný Pařížan, který je mnohdy i starší. Macron se totiž za pět let z protestního kandidáta středu proměnil v typického kandidáta establismentu. To, co on před pěti lety kritizoval. Dnes voliči tradičních stran téměř všichni přešli na jeho stranu. To je voličský obrázek Emmanuela Macrona,“ okomentoval politolog.
„O Marine Le Penové se často píše, že je kandidátkou krajní pravice. Když se však podíváme na voličské skupiny, které ji podporují, tak vidíme, že je nejsilnější mezi dělníky, chudšími lidmi, z menších obcí, částečně i nezaměstnanými. Je vlastně silná ve skupinách, které spíše bývají ve většině zemí – a ve Francii tomu také tak donedávna bylo – doménou levice. Typický levicový volič volí velmi nadprůměrně Le Penovu, kdežto voliči tradičních stran včetně umírněných socialistů volí Macrona,“ konstatoval Petr Sokol.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.