Petr Žantovský rozebral další nálož protiruských manipulací v českých televizích. O tištěných médiích už raději ani nemluvit

28.02.2015 13:40 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Za běžné ve vysílání České televize považuje Petr Žantovský to, co předvedla ve středečním Horizontu ČT. Pořad byl o manipulaci a přitom sám byl plný manipulace. Mediálnímu analytikovi v uplynulém týdnu neuniklo ani to, jak se hudebník Michael Kocáb nechal ve zprávách Novy oslavovat jako ten, kdo ze země dostal sovětská vojska, přičemž jeho zásluha byla buď nulová, nebo absolutně zanedbatelná.

Petr Žantovský rozebral další nálož protiruských manipulací v českých televizích. O tištěných médiích už raději ani nemluvit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

V souvislosti s českým mediálním referováním o událostech na Ukrajině a v Rusku téměř vždy dojde řeč na manipulace. Česká televize dokonce přímo manipulacím věnovala pořad, jímž byl středeční Horizont ČT24. "Pozvala si tam paní Natalii Sudliankovou a z druhé strany paní Irenu Laguninovou, což je pracovnice Rádia Svobodná Evropa. Přeložme si to tak, že jde o pracovnici Kongresu Spojených států, který financuje Rádio Svobodná Evropa, takže se dá vnímat jako zástupce opačné názorové strany, tedy americké,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský své pravidelné ohlédnutí za tím, co zajímavého v uplynulém týdnu zaznamenal v českých sdělovacích prostředcích.

Debata na téma manipulace byla strukturovaná tak, že divákům byla v zásadě předložena teze, že ruská média, zejména silná státní televize Russia Today, manipulují veřejným míněním v České republice, v Evropě nebo ve státech mimo bezprostřední konflikt, kde jsou příjemci anglicky mluvených zpráv Russia Today. "Proti tomu byl postaven projekt ukrajinské televize StopFake jako příklad svobodné, nezávislé a nestranné žurnalistiky. To by bylo samozřejmě velmi zajímavé porovnání, protože skutečně Russia Today je státem placená, takže se dá říci, že to tedy je propagandistická ruská televize,“ konstatuje mediální analytik.

Z čeho žije ukrajinská televize, jsme se z pořadu o manipulaci nedozvěděli

Na druhou stranu StopFake je nestátní televize a zástupci tohoto projektu říkali na kameru, že nepobírají žádné vládní peníze. "Ovšem už neřekli, z čeho tedy žijí. Vždyť taková televize není úplně levná záležitost. Výroba vysílání, zejména tedy pro zpravodajskou, publicistickou televizi, je mnohem dražší než pro zábavní, hudební či jinou. Z čeho tahle ukrajinská televize žije, jsme se tedy nedozvěděli, a tudíž nemůžeme posoudit, jestli je, nebo není pravda, že je nestranná, nezávislá a objektivní. Tuhle drobnost nám Česká televize neprozradila. Jen nám předložila jednoduchý antagonismus – tady je státní televize, tady je nestátní televize, tito lžou a tito říkají pravdu,“ poznamenává Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

4:43 F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

„Ta letadla tady ještě nejsou a kdo ví, jestli tady někdy budou. To je na delší debatu, ale podle mě…