„Obě země mají svou historickou zkušenost a události, které vidíme v Bělorusku poslední měsíce, nám připomínají, co se dělo v Česku a v Polsku před několika desítkami let,“ řekl Petříček. Obě země proto, podle něj, podporují běloruskou občanskou společnost a budou společně prosazovat toto téma jako prioritu i pro celou EU.
Také Rau připomněl historickou zkušenost obou zemí s touhou po demokracii, která je podle něj nyní patrná i v Bělorusku. Chce v EU usilovat o podporu pro polský návrh na vytvoření solidárního fondu, který by podporoval ekonomický rozvoj Běloruska za splnění podmínek v oblasti demokracie a lidských práv.
V Bělorusku vypukly silné protivládní protesty v souvislosti se srpnovými prezidentskými volbami. Podle oficiálních výsledků je vyhrál dosavadní prezident Alexandr Lukašenko se ziskem 80 procent hlasů, opozice ale považuje výsledky za zfalšované a za vítězku považuje Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Policie proti protivládním demonstrantům tvrdě zasahuje.
Lukašenko 23. září v tajnosti složil prezidentskou přísahu pro své šesté funkční období. Petříček tehdy uvedl, že česká diplomacie nepovažuje Lukašenkovu inauguraci za legitimní, protože volby nebyly svobodné ani férové. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před summitem EU v Bruselu podpořil záměr, aby unie zařadila Lukašenka na sankční seznam připravený v souvislosti s manipulací voleb a s násilnými zásahy proti demonstrantům v Bělorusku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab