„V případě západního Balkánu je zcela zřejmé, že tyto země by měly mít garantovanou evropskou perspektivu. Pro nás bude důležité, aby příští rok začala přístupová jednání s Albánií a s Makedonií, aby se urychlilo jednání s Černou Horou a se Srbskem,“ řekl Petříček. O věci jednal minulý týden na návštěvě Slovenska se svým kolegou Miroslavem Lajčákem. „Určitě budeme společně apelovat na naše partnery, ať už se to týká Francie nebo Nizozemska, aby přehodnotili svůj momentálně rezervovaný postoj k dalšímu rozšiřování,“ řekl.
Při provádění potřebných reforem, které vstup do EU vyžaduje, by balkánským státům mohly podle Petříčka pomoci zkušenosti zemí visegrádské skupiny (V4), tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. „Myslím, že země V4 jsou dobrou ukázkou toho, že motivace stát se členem Evropské unie vedla k tomu, že reformy probíhaly výrazně rychleji, než by asi proběhly bez té perspektivy,“ řekl.
Petříček se chce věnovat i další perspektivě zemí Východního partnerství, tedy skupiny států východní Evropy, s níž EU blíže spolupracuje. Projekt Východního partnerství bude podle něj patřit i mezi české priority předsednictví V4, které začne příští rok v červenci. Česko chce v tomto směru navázat na nynější slovenské předsednictví, které na příští rok plánuje zasedání V4 společně se zeměmi Východního partnerství.
Ministr řekl, že v rámci středoevropské spolupráce připravuje i jednání s dalšími sousedními státy. V říjnu navštívil Německo a minulý týden Slovensko, tento čtvrtek ho čeká cesta do Polska a jednání s protějškem Jackem Czaputowiczem především o bilaterálních tématech. „Máme velmi intenzivní kulturní spolupráci, Polsko je také nezanedbatelný obchodní partner, je to jeden z největších trhů pro české podniky. Také bychom se měli spolu soustředit na debaty kolem společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU,“ řekl Petříček.
V listopadu by se Petříček měl sejít také s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem, který přijede na návštěvu Prahy. Připravuje se také cesta šéfa české diplomacie do Rakouska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk