„Ministerstvo zahraničních věcí ČR lituje rozhodnutí Spojených států amerických obnovit provádění trestu smrti na federální úrovni. Rozhodnutí amerického ministerstva spravedlnosti ohlášené koncem července znamená, že v prosinci 2019 budou s největší pravděpodobností poprvé po 16 letech v USA popraveni vězni odsouzení k trestu smrti federálními soudy. Popravy představují krutý, nelidský a nezvratný trest a jsou v protikladu k nezadatelnému právu na život, jak je ukotveno ve Všeobecné deklaraci lidských práv,“ stojí v prohlášení uveřejněném na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Prohlášení se nese v duchu havlovské tradice, protože právě poslední československý a první český prezident Václav Havel prosadil zrušení trestu smrti v Československu. Definitivně byl zrušen v roce 1990. Komunisté vládnoucí do roku 1989 ho neváhali použít i proti svým odpůrcům a beze studu se dopouštěli justičních vražd.
Připomeňme, že chce-li se nějaká země stát členským státem Evropské unie, musí trest smrti zakázat. EU usiluje o zrušení trestu smrti na celém světě. České ministerstvo zahraničí proto žádá administrativu Donalda Trumpa, aby přehodnotila realizaci trestu smrti na federální úrovni.
V některých státech USA je již trest smrti zakázán, např. v New Yorku, jinde ho lze využít, např. v Texasu.
Vedle Spojených států je trest mrti uplatňován např. v totalitní Severní Koreji, ve Vietnamu, v Íránu, v Saúdské Arábii nebo v komunistické Číně. Čína již několik let nezveřejňuje statistiky popravených, ale nezisková organizace Amnesty International odhaduje, že v této zemi je rok co rok popraveno víc lidí než ve všech ostatních zemích světa dohromady. Čínský režim pravděpodobně popravuje každý rok tisíce lidí. Pro srovnání, v Saúdské Arábii bylo v roce 2018 popraveno 149 osob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp