„Andrej Babiš v Glasgow nezklamal. Asi nevěděl, že schválil závazek dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Ale to by nebylo poprvé, co se blamuje,“ uvedl k vystoupení premiéra Andreje Babiše v Glasgow Petříček. Úvahu doplnil několika smajlíky, jednom plakal, jindy se smál.
„Problém vidím hlavně v tom, že pouze ztělesňuje neochotu vést seriózní debatu o tom, jak se na přechod od fosilních paliv k nové energetice a udržitelnějšímu hospodářství připravit, jak zajistit, že budou lepší pracovní příležitosti v následujících desetiletích, jak zajistit, že změny nebudou k horšímu, ale že to naopak může být cesta k férovější, zdravější a spokojenější společnosti,“ podotkl.
„Přijde mi to jako výkřiky v 90. letech, že mobilní telefony jsou hloupost, protože jsou drahé, těžké a kdo by je vlastně potřeboval. A dnes toto smolím na chytrém telefonu, který má většina lidí. Chytrý telefon má i moje babička. Místo debaty o zelené sebevraždě bych se radši bavil o tom, jak se připravit na to, až fosilní bublina splaskne, a hledal příležitosti, jak využít přechodu k digitální zelené ekonomice. A ty příležitosti se i pro průmyslovou zemi, jako je Česko, nabízejí. Ale to by od odcházejícího premiéra vyžadovalo víc než laciný populismus,“ zmínil závěrem svého komentáře Petříček.
Petříček v minulosti tvrdil, že ekologie je sociálnědemokratické téma. Předloni v září se mimo jiné resort pod jeho vedením připojil ke klimatické stávce. Jeho zaměstnanci se místo práce zúčastnili celopodnikové debaty s přizvanými odborníky a s vedením ministerstva, aby řešili, jak se s důsledky klimatických změn vyrovnávají okolní státy a co konkrétního v tomto směru dělají jejich centrály zahraniční politiky. Šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) v kontextu s tím rozhodl i o tom, že na přilehlé zahradě bude „pět čmelínů“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef