Pikora k brexitu: Malá skupinka liberálů vytvořila dojem, že je jich hodně a mají pravdu. Konzervativci zatím seděli doma a čekali na volby

21.12.2019 9:40 | Zprávy

Ekonom Vladimír Pikora se na serveru Reflex.cz vyjádřil ve svém komentáři k volbám ve Velké Británii. „Anglický buldok Boris všechny převálcoval a brexit bude,“ poznamenal Pikora.

Pikora k brexitu: Malá skupinka liberálů vytvořila dojem, že je jich hodně a mají pravdu. Konzervativci zatím seděli doma a čekali na volby
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

Premiér Boris Johnson je podle ekonoma Pikory ryzí anglický buldok v lidském těle. „Říkají se o něm hrozné věci. Prý je hloupý, neschopný, umíněný. Vysmívali se mu, uráželi ho. Prý bojoval v referendu, aby pak po referendu se staženým ocasem utekl z politiky a nechal zemi vést premiérkou Theresou Mayovou. Prý brexit ve volbách vyhrál jen kvůli fake news, lžím a Putinovi. Prý kdyby lidi dostali novou šanci hlasovat, brexit by znovu neprošel,“ píše Pikora s tím, že nyní všichni vidí realitu.  

„Potvrdilo se, že malá skupinka liberálů dokáže svým křikem v médiích a na sociálních sítích vytvořit dojem, že jich je hodně a že mají pravdu. Ale ani stokrát omílané nadávky na brexit nezměnily názor konzervativců. Ti moc nechodí vykřikovat na ulice. Spíš v klidu doma čekají na volby a pak jednoduše hlasují,“ sdělil Pikora. 

Johnson je podle něj vychytralý. „Strategický ústup v pravou chvíli ho dostal na vrchol. Vítězství konzervativců z minulého týdne je famózní. Konzervativci si polepšili o 47 křesel a získali drtivou většinu v parlamentu. Naopak Labour Party utrpěla šílené ztráty, přišla o 59 křesel,“ dodal.

„Obecně si myslím, že drtivé vítězství konzervativců nebylo dáno tím, že by byl Boris Johnson tak dobrý a schopný, ale tím, že vůdce Labour Party Jeremy Corbyn byl katastrofální. Nedokázal včas připravit program. A když ho připravil, byly to socialistické výkřiky typu znárodňování, internet zdarma, vyšší daně, snížení počtu pracovních dnů. Socialista prostě vždycky ví, jak utratit cizí peníze. Data ukázala, že s takovým programem dokázal oslovit jen britskou mládež, což ve stárnoucí ekonomice není žádné terno,“ dodal Pikora. 

Nyní podle něj přicházejí v úvahu dva scénáře, co se týká odchodu Velké Británie z Evropské unie. „Prvním teoretickým scénářem je, že dojde k protažení přechodného období. To ovšem Johnson vylučuje. Druhým řešením je už jen brexit bez dohody. Tedy to, čeho se všichni bojí. Spekulanti se tedy svého strašáka nezbavili,“ uvedl.

„Británie bude pro EU velkým konkurentem, pokud bude mít málo regulovanou ekonomiku, nízké daně a nízká nebo ještě lépe žádná cla. Jen idiot by pak přesouval centrály podniků tam, kde se špatně podniká a ještě ho hodně zdaní. Toho se evropská levice bojí. Francouzský prezident Macron už Londýn varoval, že pokud dá přednost výrazné deregulaci své ekonomiky, vzdálí se Británii možnost přístupu na jednotný trh EU. Tím Evropa škodí sama sobě. Dojde jí to? Možná. Bude na to dbát? Určitě ne. A právě tahle pomstychtivost je na celé brexitové story nejpitoresknější,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…