Pirát: 11. září? Už je jedno, jak to bylo. Naše návrhy mnozí prostě nepochopí

31.03.2021 10:08 | Zprávy

„Myslím, že rebelství v nás stále zůstává. Byť jako lidé fyzicky stárneme, v případě politické strany bych spíše řekl, že zrajeme, dospíváme. O pohodlnosti nemůže být řeč; pouze jsme se naučili dosahovat našich cílů jinými, političtějšími prostředky než s transparenty v ulicích. Dnes už nemusíme demonstrovat proti záludnostem ukrytým v mezinárodních dohodách, jakou byla například ACTA. Můžeme silou relevantní a etablované politické strany ústy našich poslanců vysvětlovat přímo ve Sněmovně, proč jsou podle nás některé věci proti zájmům lidí této země,“ vysvětluje Martin Švadlenka, zastupitel Olomouckého kraje z Pirátské strany.

Pirát: 11. září? Už je jedno, jak to bylo. Naše návrhy mnozí prostě nepochopí
Foto: archiv M. Švadlenka
Popisek: Martin Švadlenka

Pirátské straně v poslední době stoupají preference, a dokonce se jí v některých průzkumech podařilo předstihnout dlouhé roky dominantní hnutí ANO. Spolu s tímto trendem stoupají i útoky proti nim. Jsou obviňovaní z mnoha věcí, například dostávají nálepku neomarxistů, či že jsou stranou podporující migraci. „Osobně to nevidím až tak dramaticky. Podobné nálepky, zkratky či přímo lži jen dokládají míru zoufalství těch, kteří se k nim uchylují. Očerňování politických odpůrců až za hranici zdravého rozumu vnímám jako poměrně běžný jev. Svět se velmi dynamicky mění a je pochopitelné, že některé z návrhů, které předkládáme, nemohou někteří lidé, posuzující současnost a budoucnost optikou minulosti a vlastních limitů, správně chápat,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz zastupitel Olomouckého kraje za Pirátskou stranu Martin Švadlenka.

Různé dezinformace a hoaxy šířící se pomocí řetězových e-mailů často cílí na nejstarší generaci, u které mají Piráti ze všech skupin nejmenší podporu. Dozvíme se z nich například, že údajně Piráti chtějí seniorům doporučit lidem nad 70 let uvolnit své byty mladým a odejít do důchodu či odebrat volební právo pro neschopnost volby. 

„Vždy budou existovat lidé, kteří tyto nesmysly vytvářejí a následně šíří k těm, kteří jim vždy budou chtít věřit. Vzdělání směrem ke kritickému myšlení, maximálně volný přístup k informacím, trpělivé vysvětlování s odkazy na náš skutečný program a opravdová, poctivá politická práce nejen ve Sněmovně; to jsou hlavní cesty k tomu, aby lidé dezinformacím a lžím minimálně o Pirátech nepodléhali. Za tímto účelem provozujeme stránku www.pirati.cz/hoax/, kde tyto často velmi bizarní hoaxy a vyložené lži shromažďujeme a vysvětlujeme, proč jde o nesmysly, k čemuž doplňujeme naše skutečné postoje k těmto problematikám. Politika je během na dlouhou trať a Pirátské straně se trpělivost dlouhodobě vyplácí v podobě rostoucích preferencí. Věříme, že tímto přístupem budeme časem přesvědčovat i ty, kteří na nás dnes nenechají nit suchou,“ upozorňuje pirát z Přerova.

I z výše uvedených důvodů se chtějí Piráti na seniory více zaměřit. „Seniorům chceme ukázat, že se o jejich problémy zajímáme a komunikujeme s nimi. Ambasadoři jsou lidé, kteří v rámci našeho projektu ‚Senioři na palubě‘ komunikují s ostatními seniory a přinášejí ze vzájemné diskuse pro Piráty podnětné postřehy k řešení problémů této části populace,“ uvádí k tomu Martin Švadlenka.

Rebelství v nás zůstává. Ale zrajeme a dospíváme

Piráti byli vnímáni jako strana rebelů. Martin Schmarcz o nich napsal na Info.cz komentář s názvem Piráti zestárli, zbohatli a zpohodlněli. Stává se z revolucionářů strana pro střední třídu? V něm dochází k poznání, že ačkoliv stále největší podporu mají Piráti u mladých voličů do 29 let, stále větší ji získávají i u těch starších. „Pirátská posádka stárne – a také bohatne, protože nabírá především vzdělanější voliče, kteří dosahují lepších příjmů, ovšem až ve vyšším věku. Piráti se zkrátka ze své pevnosti mladé generace šíří českou společností dál a dál a dobývají nová území,“ popisuje Schmarcz. „Korzáři prošli evolucí a spíše než plenitelskou protestní partičkou jsou dnes usedlou mainstreamovou stranou, která se připravuje na seriózní správu země. Přesně to od nich středostavovští voliči očekávají,“ domnívá se publicista.

Nezpohodlněli však Piráti tím, že ztratili své rebelství? „Myslím, že rebelství v nás stále zůstává. Byť jako lidé fyzicky stárneme, v případě politické strany bych spíše řekl, že zrajeme, dospíváme. O pohodlnosti, myslím, nemůže být řeč; pouze jsme se naučili dosahovat našich cílů jinými, političtějšími prostředky než s transparenty v ulicích. Dnes už nemusíme demonstrovat proti záludnostem ukrytým v mezinárodních dohodách, jakou byla například ACTA. Můžeme silou relevantní a etablované politické strany ústy našich poslanců vysvětlovat přímo ve Sněmovně, proč jsou podle nás některé věci proti zájmům lidí této země,“ vysvětluje Martin Švadlenka, který sám rebelem stále je, o čemž svědčí některé jeho postoje třeba k americké zahraniční politice či k 11. září 2001. 

„A i mě se ten posun týká. Pochopil jsem například, že i kdyby mainstream a veřejnoprávní média doznaly, že oficiální verze událostí z 11. září 2001 je lež, a uvedly by skutečnosti toho dne na pravou míru, nemělo by to na náš vztah ke spojencům takový vliv jako na vztah k médiím. Ostatně vylhané záminky vojenských operací jsou dnes už takřka informační pravěk. Prakticky nikoho nezajímají, protože svět, tak, jak kdysi přehnaně řešil do jisté míry vyfabulované nebezpečí světového terorismu, řeší dnes pouze boj s covidem, který je nesrovnatelně reálnější a jehož dosah je celosvětový v pravém smyslu toho slova,“ upřesňuje své postoje. „Takže pokud to shrnu, je jistý odklon od rebelství k odpovědnosti časem přirozený, a to tím spíše, že máme ambice vládnout. Na druhou stranu v nás to rebelství neumírá, je připraveno vystoupit na povrch tam, kde odpovědný přístup začne selhávat,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

20:56 ČT v ohrožení, varuje Jakob. Chystá obranu její nezávislosti

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob varuje před oslabováním nezávislosti médií veřejné služ…