„Nevidíme důvod, proč by se s digitalizací zdravotnictví mělo dál zbytečně čekat,“ zní z facebookového příspěvku Pirátů. Navrhli tak zrychlení celého procesu digitalizace, a to o pět let. Znamená to, že povinnost sdílení dat mezi poskytovateli zdravotní péče z původního roku 2032 posunuli už na rok 2026. „To je podle nás velice důležitý krok, který zajistí, že nebudeme muset dalších 10 let čekat na plně funkční systém elektronického zdravotnictví. Sněmovna náš návrh přijala,“ přibližují.
Třešňák pak podotkl, že návrh také definuje standardy elektronického zdravotnictví, tedy to, jak si mají poskytovatelé péče mezi sebou předávat data. „A zde je právě hlavní úskalí zákona – zatímco ostatní jeho části mají platit od roku 2022, případně 2023 nebo 2024, dodržování standardů zákon vyžaduje až od roku 2032. To by znamenalo, že tu ještě více než 10 let nebude plně funkční systém elektronického zdravotnictví,“ popsal důvody navrhovaného zrychlení poslanec.
Předseda sněmovního Podvýboru pro e-government za Piráty Ondřej Profant vnímá zákon jako dobrý start digitalizace. „Přináší nezbytné základní kameny, kterými jsou například registr zdravotnických pracovníků a další kmenové registry. I díky našemu tlaku zákon nezavádí velkého bratra a ctí principy decentralizace. Centralizují se jenom skutečně nutné věci,“ dodal na Facebooku.
Návrh také počítá s tím, že konkrétní zdravotnická dokumentace nebude nikde centrálně evidovaná, jako je tomu například u úložiště elektronických receptů. Ošetřující doktoři si ale prostřednictvím státem garantovaného systému budou moci kopie nebo výpisy ze zdravotnické dokumentace přeposílat v zašifrované formě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla