Piráti a novináři měli jasno, co za tornádo může. Pak přišli vědci. A byl konec

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

25.06.2021 17:59 | Ze sítí

Silné bouřky a tornádo na Hodonínsku rozpoutaly na českém Twitteru skutečnou bitvu. Piráti, levicoví novináři a aktivisté tvrdí, že za situaci na Moravě může klimatická krize. Přijdou prý další přírodní katastrofy, a musí se to „řešit“. Omezování aut údajně není komunismus. Ostatní jsou mnohem zdrženlivější, například vědci, prý nemáme dostatek dat.

Piráti a novináři měli jasno, co za tornádo může. Pak přišli vědci. A byl konec
Foto: Repro Facebook Lovci bouřek
Popisek: Tornádo na jihu Moravy

Pirátský poslanec František Kopřiva se vyjádřil k ničivé bouři a řádění tornáda na Hodonínsku jako jeden mezi prvními. Z celé věci vyvozuje rozsáhlé a závažné závěry. „Tak, jako je dnes potřeba pomoct lidem/obcím po řádění tornáda (díky všem!), zítra je potřeba začít brát vážně změnu klimatu a její rizika pro lidstvo. Častější a výraznější extrémy počasí vědci předpovídali a všude po světě se tak děje. A může být hůř, když nezareagujeme včas.“

Kopřivu v jeho tvrzení podpořila jeho poslanecká asistentka Veronika Murzynová. Je podle ní nutné říct naplno, že za situaci na Moravě může klimatická krize. „Dnešní extrémní počasí na Moravě, ale i čtyřicetistupňová vedra na jihu Maďarska jsou důsledkem klimatické změny. #ClimateCrisis není nějaká chiméra, je to krize, která se děje teď, tady, nám. Pokud s tím nic neuděláme, dnešní tragédie se bude opakovat,“ napsala.

Do boje proti klimatické krizi se zapojil i novinář Deníku Referendum, Jakub Patočka. „Naše největší odpovědnost k životům, jichž si moravské neštěstí vyžádalo, tkví v tom, že se o změnách klimatu teď bude mluvit tak nahlas jako ještě nikdy,“ děl optimisticky na Twitteru.

Chybět na barikádách nesměl ani novinář Petr Boháček. Teprve díky suchu v posledních letech podle něj údajně začala veřejnost v České republice klimatickou změnu vnímat. „Jestli nás tornádo na Moravě nepřesvědčí o nutnosti klimatickou změnu i řešit, udělají to v budoucnu další přírodní katastrofy způsobené extrémním počasím,“ dodal s nadějí.

Klimatickým změnám rozumí i právnička Andrea Lančová. „Však jasně, žádné klimatické změny se nedějí, tornáda na jižní Moravě jsou normálka, a omezovat uhlí a auta je komunismus a tak.“ Omezování a regulování dopravy tedy komunismem není.

Zdrženlivější už byl redaktor pro vědu a technologie v Deníku N, Petr Koubský. Souvislost tornád a změny klimatu podle něj není prokázána a chybějí data, která by ji kdy potvrzovala. O tématu sepsal pro Deník N článek, ve kterém konstatuje právě toto.

Meteorolog a klimatolog z ČT24 Vladimír Piskala také poukazuje na nedostatek dat. „Může za tornádo na jihu Moravy změna klimatu? Ne. Nemůžeme totiž vyloučit vznik silného tornáda ani v klimatu bez zásahu člověka,“ napsal. Je také prý možné, že silných bouří v teplejším klimatu bude přibývat, ale není jisté, že přibývat budou i tornáda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …