Pirátský plán „Republika v pohybu“ na rozhýbání ekonomiky stojí na třech pilířích. První se soustředí na snahu dostat lidi na trh práce. Piráti si kladou za cíl například zajištění 100 000 nových míst pro předškoláky, zjednodušení systému oddlužení, podporu zkrácených úvazků či zjednodušení procedury náboru pracovní síly ze zahraničí. Další návrhy jsou také přijetí eura, zvýšení minimální mzdy, zvýšení učitelských platů a podpora investic.
Michálek nejdříve vysvětlil, proč Pirátská strana představuje vlastní ekonomický plán na příští léta a nepřináší konkrétní návrhy na vládu. „Tak nějak jsme si říkali, že tu začala převládat určitá skepse. Ostatně i někteří vládní představitelé dokonce řekli, že vláda končí s reformami. My jako Piráti tomu říkáme ne. My jsme sem šli s nějakou misí. Když jsme tohle slyšeli, tak jsme si řekli, že tohle není ta cesta.“
Na dotaz, zda to lze chápat i jako výraz frustrace z koaličních partnerů, Michálek uvedl: „Neříkal bych tomu frustrace. Spíše bychom si přáli, abychom to opravdu rozpohybovali a ukázali jsme nějaký elán. Naše republika by měla mít ambice a měla by si nastavit ty cíle,“ řekl k pirátským návrhům na oživení ekonomiky s tím, že přicházet s nimi budou podle toho, jak budou aktuální.
Okomentoval také návrhy ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) na rušení Ministerstva pro místní rozvoj, v jehož čele je aktuálně Ivan Bartoš. „No, bóže. Kdybychom se podívali na náš stát, tak těch agend, které by se daly zeštíhlit, je celá řada,“ uvedl Michálek, který tento resort nepovažuje za nadbytečný a podle něj má svou úlohu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská