Plán, který rozdělí nelegální migranty, hlavně muslimy, do všech zemí EU. Odmítneš? Přijde trest. Jiří Kobza připomíná, co se chystá

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

19.05.2021 20:30 | Rozhovor

Všechny je identifikovat, zaregistrovat otisky a DNA, zamítnout jejich žádost o azyl pro porušení imigračních zákonů, posadit na loď a repatriovat. Tak by se Evropská unie měla postavit k obrovskému nárůstu migrace, který v současnosti sužuje maličký italský ostrůvek Lampedusa, říká poslanec a bývalý diplomat Jiří Kobza (SPD). Nápad eurokomisařky Johansson o vzájemné „solidaritě“ členských zemí odmítá. „Je to stejná solidarita, jako když u souseda hoří a vy si ze solidarity zapálíte vlastní dům.“ Připomíná také, co by pro Česko mohlo plynout z Nového paktu o migraci a azylu. Řeč přišla i na vnitřní krizi ve Francii. Podle Kobzy je otázkou, ne zda v zemi galského kohouta dojde k občanské válce, ale spíše kdy.

Plán, který rozdělí nelegální migranty, hlavně muslimy, do všech zemí EU. Odmítneš? Přijde trest. Jiří Kobza připomíná, co se chystá
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Je členem zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro životní prostředí

S teplejším počasím se v EU opět otevřel problém migrace, italský ostrov Lampedusa je v těchto dnech doslova přeplněn nově příchozími uprchlíky. Jde podle vás o nezvládnutí situace ze strany Frontexu, nebo problém leží jinde?

V první řadě jde o totální zvládnutí prosazení nelegální imigrace do Evropy ze strany EU. Je celkem pochopitelné, že litorální státy EU, a zejména ty s koloniální minulostí, jsou nejzranitelnější a nemají téměř žádnou šanci tlak migrantů, podporovaný eurounijními agenturami, masmédii a spoustou dobře placených promigračních neziskovek, ustát. Agentura Frontex, která se namísto hlídání jižních hranic EU soustředí na „zachraňování trosečníků“ a jejich transport do EU, namísto aby je odvezla zpět do Afriky, je nasazena očividně za jiným účelem než ostrahou.

Čísla hovoří sama za sebe: k 18. 5. 2021 přistálo v Itálii od začátku tohoto roku 13 358 migrantů, což je více než trojnásobkem počtu těch, kteří zde přistáli ve stejném období v loňském roce. Je samozřejmé, že s teplým obdobím se imigrační vlna dala očekávat. Vidina postupného covidového rozvolňování v rámci letní sezóny a vidina lepších povětrnostních podmínek také svojí měrou přispívají k nárůstu počtu příjezdů migrantů do Itálie včetně příjezdů na menších soukromých plavidlech. Zarážející je, že k tomu může docházet stále v době nouzového stavu, který v Itálii platí nepřetržitě více než rok (zatím do 31. 7. 2021).

Bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini, který této nelegální migraci bránil, byl několikrát zažalován za to, že chránil hranice své země a nakonec i hranice Evropy. Minulý pátek byl ukončen tzv. proces Gregoretti s tím, že Salvini souzen nebude, protože případ (trestný čin) se nestal. Zbývá ovšem ještě dořešit další soudní proces se Salvinim, který začne v září a který se týká lodě španělské neziskovky Open Arms, ve kterém je na soudní orgány vytvářen velký mediální a politický nátlak. Jde jednoznačně o politické procesy.

Současná italská ministryně vnitra Luciana Lamorgese tuto migrační situaci vůbec nezvládá – také proto, že dosud poskytovala přístavy různým lodím nevládních organizací, což působí jako poselství, že se do Itálie může vydat nelegálním způsobem doslova kdokoliv. Nedivme se tedy, že je hotspot Lampedusa na pokraji zhroucení – jeho maximální kapacita je 250 osob, ale po přistáních 9. května se tam najednou sešlo 1 750 imigrantů, 1 500 uvnitř budovy a 250 na náměstí před vchodem. Doslova namačkaní na sobě – v době epidemiologických opatření.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vejce – 65 Kč. Čechy čeká v obchodech nemilé překvapení

7:40 Vejce – 65 Kč. Čechy čeká v obchodech nemilé překvapení

Je v obchodech levněji, či nikoliv? To je téma diskuse, kterou rozpoutal prezident Svazu obchodu a c…