Plánujete pomník i „žlutým vestám“? Rusko reaguje na vznik náměstí Borise Němcova

06.03.2020 18:22 | Zprávy

Náměstí Pod kaštany v Praze, kde stojí ruské velvyslanectví, bylo přejmenováno na náměstí Borise Němcova. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová to považuje za absurdní. Píší to Novinky.cz.

Plánujete pomník i „žlutým vestám“? Rusko reaguje na vznik náměstí Borise Němcova
Foto: Grigorij Pasko
Popisek: Boris Němcov ve své pracovně při rozhovoru

Zacharovová podle agentury TASS okomentovala přejmenování náměstí Borise Němcova tak, že ulicím, náměstím či městům se jména dávají podle výjimečnosti osobnosti. „Vždycky jsem si myslela, že pokud děláš změny u sebe doma, děláš to hlavně pro sebe, a ne pro sousedy. Proto vysvětlení pražských úřadů (ohledně vyjádření podpory ruské opozici) je nějaký nonsens, větší absurdita se ani nedala čekat,“ míní mluvčí. 

A zeptala se i na to, zda se české úřady budou zaměřovat i na jinou opozici, například německou, italskou či francouzskou. „Plánuje se podpora opozici ve Francii například zřízením pomníku ‚žlutým vestám‘? Proč je objektem zájmu Prahy pouze Rusko?“ uvedla diplomatka. 

Deska Borisi Němcovovi byla odhalena v době pátého výročího jeho úmrtí, 27. února. Na místo dorazila i jeho dcera Žanna. „Stal se nejen pro Rusy symbolem humanismu. Rusko má hodně symbolů tyranie, ale málo symbolů humanismu. Samozřejmě, je to pro mě důležité i osobně,“ uvedla. Žanna Němcovová dorazila po boku pražského primátora na náměstí před ruskou ambasádou krátce před třetí hodinou, jen pár minut poté následovalo slavnostní odhalení nového názvu. Tam byli především ti, co rozhodnutí podporovali. Jméno Borise Němcova nesou i prostranství před ruskými ambasádami třeba ve Washingtonu nebo ve Vilniusu.

 

„Je to přece jenom i gesto k podpoře liberální opozice. Já věřím, že si to zaslouží,“ dodal primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). „Úcta k politickým oponentům a úcta k investigativním novinářům je samozřejmě klíčovou hodnotou v každé fungující demokracii,“ zmínil Petr Kulhánek, iniciátor petice za přejmenování náměstí. To má reprezentovat i nedaleká promenáda pojmenovaná po zavražděné novinářce Anně Politkovské.

Na akci měl pozvánku i ruský velvyslanec. Podle primátora zůstala bez odezvy. Ambasáda situaci nekomentovala. Mluvčí ruského prezidenta ale vzkázal, že Praha by měla pamatovat i na sovětské vojáky padlé při osvobozování Československa.
 
Pět let od vraždy Němcova si 27. února připomněli i v Moskvě. Na mostě, kde opozičního politika zastřelili. Pietní místo stráží dobrovolníci, k nelibosti úřadů.

„1826 dní a každý z nich hlídka na mostě. Jako vzpomínka na Borise Němcova i jako ochrana jeho památky. Místo, kde byl Boris Němcov zavražděn, není nikdy opuštěné. Zhruba 70 lidí tu ve dne i v noci za každého počasí hlídá květiny. Několikrát se přitom stalo, že museli čelit vandalům, ale i policejním zákrokům. Úklidové služby se mnohokrát snažily místo zbavit květin a fotografií,“ uvedl zpravodaj ČT Miroslav Karas.

„Policie přijela v noci, zadržela členy hlídky a mezitím odtud vše zmizelo,“ řekl člen hlídky Arkadij Konikov. Taková situace se stala i 3× za noc, za tu dobu téměř stokrát. „Je to takový ostrůvek svobody,“ dodala Inna Štefanovová. Oba tu drželi hlídku více než stokrát. Střídají se po čtyřech hodinách. „Policie poměrně brzy našla vrahy. Pětice mužů s vazbami na Čečensko skončila za mřížemi. Neví se ovšem, kdo si vraždu objednal,“ poznamenává Karas. Politolog Dmitrij Oreškin k tomu řekl, že nebyly podniknuty kroky, které jsou ve vyšetřování k odhalení pachatele samozřejmé.
 
Ruští politici si páté výročí smrti opozičního politika nepřipomněli. Naopak na místo tragédie přišli zástupci Evropské unie a západních demokracií. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za tohle chtěl dav „věšet“. Co řekla Konečná u Strakatého

6:49 Za tohle chtěl dav „věšet“. Co řekla Konečná u Strakatého

Co zaznělo v rozhovoru, který na sítích vyvolal vlnu nenávisti? U označování politiků jako je sloven…