Americký plyn by do Evropy mohl dorazit nejdříve za dva roky. A kvůli trase, kterou bude muset plyn absolvovat, bude muset projít procesem zkapalnění, ale v Evropě bude muset stejně tak proběhnout proces zpětný, což nebude zadarmo a na ceně tohoto plynu se to projeví. Ruskou stranu by to ale i tak mohlo ovlivnit.
„Určitě to trhy ovlivní, ať už se bude plyn vyvážet kamkoliv. Když si vezmete dnešní cenu plynu na americkém trhu a k tomu přidáte náklady na zkapalnění plynu, dopravu a zpětné zplyňování - plus možná ještě nějaký plynovod, tak cena - kdyby se plyn dovezl řekněme do Česka - bude zhruba stejná, jakou platíte teď. Půjde ale o další zdroj dodávek a vytvoří to tlak na ostatní dodavatele. A pokud se ten plyn dostane na Dálný východ, kde jsou teď ceny mnohem vyšší, vznikne tlak na celý systém vázání cen plynu na ceny ropy," upozornil Moniz.
Ministr také upozornil na to, že vláda Spojených států více zohlední geopolitická kriteria, když bude rozhodovat o tom, do kterých zemí se americký plyn dostane. Evropské partnery ale také ujistil, že energetická bezpečnost spojenců je v zájmu USA a tuto bezpečnost zajistí především více energetických zdrojů v Evropě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp