Podceňujeme to, že migrují ty vrstvy... Exguvernér ČNB pronesl varovná slova. Svět je prý stále nebezpečnější

05.02.2019 17:33 | Zprávy

Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, který stál v čele banky víc než deset let, v rozhovoru pro Reflex.cz popsal, co čeká Českou republiku i svět. Některé jeho předpovědi nejsou právě povzbudivé, tedy pokud jde o situaci ve světě. Svět se stal nebezpečnějším místem, a to i díky mohutné migrační vlně z Afriky. Navzdory tomu prý Česko má prý před sebou slibnou budoucnost. Nám totiž migrace prospěla. Nakonec tvrdě zkritizoval EU.

Podceňujeme to, že migrují ty vrstvy... Exguvernér ČNB pronesl varovná slova. Svět je prý stále nebezpečnější
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer

Začal však poměrně zvolna, když oznámil, že nás čeká ochlazení ekonomiky, ale nic tragického. „Myslím, že máme tu krizi trošičku zaseklou v hlavě, protože jsme zažili největší krizi mezi lety 2008 až 2017. Nemyslím si, že přijde další dva roky poté, co jedna skončila. Krize se dobře prodává,“ rýpl si Singer mimo jiné i do médií, která slovo „krize“ nadužívají, protože to poutá pozornost.

V tuhle dobu se sice mluví o tom, že ekonomika zpomaluje, ale to v podstatě jen znamená, že bohatneme pomaleji než dosud. Ale bohatneme. „A to není žádné neštěstí. Já si myslím, že tahle země má před sebou velmi slušnou budoucnost,“ poznamenal Singer.

Pokud mu v Česku něco chybí, jsou to investice do budoucna, do dálnic, ale i do učitelů, kteří opravdu ovlivní naši budoucnost snad nejvíc. Pokud jde o infrastrukturu, jsme na tom prý hodně zle.

„Já si myslím, že jedním z úspěchů Ministerstva dopravy je, že dneska už to do většiny velkých měst v České republice trvá míň vlakem než autem. Ministři toho dosáhli, aniž investovali do železnice, dosáhli toho tím, že zpomalili ty silnice. To si myslím, že je strašné, bez legrace strašné,“ tepal Singer současného ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka, ale i jeho předchůdce. 

„Dneska já jezdím do Brna radši vlakem, protože je to dostatečně spolehlivé. Tohle kdyby mi někdo řekl v roce 1997, tak mu řeknu, že se zbláznil. Ale dneska je to realita,“ kroutil hlavou Singer. Ministerstvo dopravy podle jeho názoru pracuje absolutně neefektivně. Prý je potřeba říznout jak do fungování samotného ministerstva, tak do legislativního procesu, kterým se schvalují zákony, na jejichž základě se pak stavějí nebo spíše nestavějí dálnice.     

V obecné rovině konstatoval, že jednou z největších chyb, které může politik udělat, je splnit své předvolební sliby. Když naposledy v Maďarsku vládla levice, slíbila, že razantně zvedne platy úředníkům. Také to udělala. „Čímž spolehlivě přivedla zemi do krize, ze které ji vyvedl Viktor Orbán, mimochodem,“ poznamenal Singer.

Měli bychom si prý dát pozor na jednu věc. Pokud obchodní válka mezi USA a Čínou vypukne naplno, neměli bychom si myslet, že se nás netýká. Týká se i nás, protože Čína se v takovém případě bude snažit prodat své zboží kdekoliv jinde a zaplaví náš trh levnými produkty. Ale od tohoto scénáře jsme prý zatím daleko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

4:44 Máslo za 70 Kč, jenže s rakouským platem. „Jezdí sem Ukrajinci, berou je za Čechy.“

„U nás šílenství, tady pohoda,“ komentoval nám poloprázdné parkoviště před supermarketem v rakouském…