Ještě před rokem by si prý byl jistý, že Sobotkova vláda bude lepší, než byla ta Nečasova. Teď o tom však předseda strany LEV 21 začíná pochybovat.
Paroubek upozorňuje na to, že sociální demokracii dnes reprezentuje pouze jedna stranická frakce. Druhá podle něj žije ve stranickém suterénu, nicméně v poslaneckém a senátním klubu a rozhodujících pozicích v krajích je zastoupena mocně. A těší se na vendetu. „I pro zcela jednotnou ČSSD by bylo velmi obtížné zvládnout bez problémů současnou situaci. Natož pro stranu, která je latentně rozdělená vlastně na strany dvě,“ varuje Paroubek.
Celý text Jiřího Paroubka ZDE.
Poukazuje na fakt, že lidé z hnutí Andreje Babiše neví o státní a veřejné správě nic anebo jen velmi málo. „Profese politika, má-li být vykonávána na vysoké profesionální úrovni, se musí opírat jednak o odborné znalosti, o rozsáhlé zkušenosti z chodu veřejné a státní správy nebo z manažerských pozic. K tomu je třeba mít určité politologické znalosti a také znát běžný život, zvládat komunikaci s lidmi atd. Dobrý ministr zejména musí mít také rozsáhlé mezinárodní vazby. Nevím, jak by tento handicap v budoucnu např. A. Babiš eliminoval,“ podotýká Paroubek.
Lidovci v posledních čtyřech letech prakticky úplně obměnili své vedoucí kádry. „Celkově vzato, pro příští vládu představují lidovci, z hlediska jejich erudice, jen malý přínos,“ míní expremiér.
Podle něj to vypadá, že ministři z ČSSD nebudou ani sedět na nejvlivnějších ministerstvech, přes která jdou významné peněžní toky, jako jsou finance, doprava, životní prostředí, místní rozvoj a možná i zemědělství. „To je špatná zpráva zejména pro hejtmany a primátory ČSSD. Už dnes se totiž formují výsledky příštích komunálních (za rok) a krajských voleb (za tři roky). A nebudou-li mít kraje a radnice státní dotace na spektakulární investiční a jiné projekty, nebudou vidět konkrétní výsledky vedení krajů a měst a to se projeví ve výsledku zmíněných voleb,“ míní Paroubek.
Ten se rozhodl prokádrovat i personální složení příští vlády, které podle něj nebude právě hvězdné. „L. Zaorálek bude určitě výborný ministr zahraničí, ale bude v této funkci prakticky ztracen pro vnitřní politiku. J. Mládek má předpoklady být dobrým ministrem průmyslu, pokud si na ministerstvo nevezme ze svého repertoáru oblíbené a zničující výšplechty o parazitech apod. V. Špidla by jistě byl výtečným ministrem práce, ale s ním se do této pozice jaksi nepočítá… Dobrou ministryní spravedlnosti, v porovnání s J. Pospíšilem, P. Němcem či P. Blažkem, bude jistě H. Válková z hnutí ANO. Někdo z budoucí vlády, připouštím, může v ministerské funkci senzačně překvapit. B. Sobotka ani A. Babiš to ale nejspíše nebudou. Nezkušenost většiny ministrů bude tedy velkým handicapem vlády,“ podotýká pesimisticky Paroubek.
Podle Paroubka v příštím roce můžeme očekávat jen mikroskopický růst ekonomiky. „Ve státním rozpočtu tak bude příští rok chybět 15 - 20 miliard rozpočtových příjmů, kalkulace příjmů státního rozpočtu počítá s nerealistickým růstem HDP 1,3 %. Eventuální úspory ve výdajích na ministerstvech, jak je slibuje A. Babiš, tak mohou alespoň kompenzovat ztrátu rozpočtových příjmů státu.“
Paroubek je skeptický i k tomu, že se podaří revize církevních restitucí. Podobně nedůvěřivý je k dostavbě Temelína či ke stavbě průplavu Dunaj-Odra-Labe.
A jak vidí expremiér budoucí politický vývoj v ČR? „Andrej Babiš se bude mezitím snažit obrat TOP 09 a zejména ODS o zbývající voliče. S podporou jeho mediálního impéria a pomocí inzerce firem Agrofertu v médiích a s využitím zdrojů ovládaných státních institucí v dalších médiích se mu to nejspíše podaří. Zejména, bude-li dobře hrát roli jakési opozice uvnitř vlády.A jakmile se Babiš bude cítit dostatečně silný, vyvolá mimořádné sněmovní volby. Jejich termín se nejspíš nezadržitelně blíží,“ dodává Jiří Paroubek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam