Podle Zaorálka je debata o lidských právech součástí české politiky a čínská strana s tím počítá. „Je to součást toho, co chceme s Čínou dělat. Je tam ekonomika, kultura, ale zároveň i debata o hodnotách, ke kterým se hlásíme. Myslím si, že tohle je zahraniční politika ČR v této chvíli. A to platí," řekl Zaorálek. Ministr přitom při jarní návštěvě Pekingu uvedl, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česko nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Podle kritiků tím ustoupil od obhajoby lidských práv. Zaorálek to ale odmítl.
Zemanovy výroky pro čínskou státní televizi Zaorálek nekomentoval přímo. „Mohu pouze říci, co je politika, kterou dělá ČR. Nedovedu si představit, že bychom tato témata nezvedali. Dialog je třeba vést a nelze na něj rezignovat," konstatoval ministr zahraničních věcí. Se Zemanen o návštěvě Číny v minulých dnech mluvil. Zeman jej prý informoval o tom, že se v Číně setkal i s nezávislými blogery.
Podle Schwarzenberga se důraz na lidská práva ze zahraniční politiky ztrácí
Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga se důraz na lidská práva ze zahraniční politiky ztrácí. „Číňané opravdu na náměstí Nebeského klidu před čtvrtstoletím stabilizovali společnost a výsledky jsou dodnes vidět. Všichni disidenti putují do vězení. Je to stabilizace, kterou jsme měli v nejhorší době normalizace," řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro Českou televizi. Poznamenal také, že v době jeho úřadování na Ministerstvu zahraničních věcí export do Číny rostl a hájení lidských práv na to nemělo vliv. „Číňané jsou velmi dobří obchodníci," zdůraznil. „Otázka je, jestli poslední výroky prezidenta jsou otázky, kterými se má zabývat politik, nebo lékař," komentoval Zemanovy výroky Schwarzenberg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk