Podnikatelé v Debatním klubu rozcupovali stát: Takhle se plýtvá penězi

18.12.2016 20:00 | Zprávy

V roce 2015 byl s velkým zpožděním uveden v život projekt Národního elektronického nástroje pro zadávání a správu veřejných zakázek. Systém stal 230 milionů a byl spuštěn o dva a půl roku později, než měl být. Ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Karla Šlechtová si od projektu hodně slibovala, ale úspěchy se prozatím nedostavily. Dva podnikatelé v Debatním klubu tento projekt rozcupovali na kousíčky.

Podnikatelé v Debatním klubu rozcupovali stát: Takhle se plýtvá penězi
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustilo Národní ekonomický nástroj (NEN) pro zadávání a správu veřejných zakázek. Šéfka resortu za hnutí ANO Karla Šlechtová by byla ráda, aby bylo používání systému NEN povinné pro všechny. Jan Hrádek ze společnosti Tender systems a David Horký ze společnosti QCM, kteří zastupují soukromé firmy zabývající se výrobou elektronických nástrojů pro administraci veřejných zakázek, však na NEN vidí řadu chyb. Nechápou mimo jiné, proč Šlechtová prosazuje používání dosud neosvědčeného a relativně drahého nástroje, když již dnes na trhu existují nástroje odzkoušené a levnější.

Nejvyšší kontrolní úřad na jaře tohoto roku varoval, že Národní ekonomický nástroj (NEN) stál 230 milionů, měl dva a půl roku zpoždění a zatím se na něm soutěží jen minimum zakázek. Samotný provoz NEN prý stojí ministerstvo čtyři miliony korun měsíčně.

David Horký hned v úvodu debaty připomněl, že o Národním ekonomickém nástroji se mluví asi od roku 2006. Už tehdy se hledala zlatá střední cesta pro to, co všechno jsou zadavatelé ochotni elektronizovat a co už jim přišlo příliš náročné. Hrádek doplnil, že dnes už se elektronizovat musí, protože to nařizují směrnice Evropské unie. „Akorát toto centrální řešení, které MMR tady pro nás připravilo a je poměrně kontroverzní a pokulhává v řadě oblastí, se mi zdá být poměrně těžkopádné,“ zaznělo z úst Jana Hrádka. Soukromé firmy mohly podle jeho názoru použít efektivní funkční nástroj, který na rozdíl od státního řešení nepokulhává.

Celou debatu naleznete zde.

„Konkurenceschopnost toho elektronického nástroje je natolik nízká, že MMR nemá jinou cestu, než zadavatelům nařídit, aby tento nástroj používali povinně, protože jinak tady hrozí, že se budou vracet evropské dotace,“ pokračoval v kritice projektu Hrádek.

Horký dal svému kolegovi v debatě za pravdu. Zdá se mu, že státní správa je v této oblasti naprosto nepoučitelná, protože pracuje se zadáním projektu, u něhož je zřejmé, že se přežilo. Státní správa opět ukazuje, že tyto projekty není schopna řídit a realizovat... Díky tomu, že tu máme dotační projekt a veřejné zakázky, že je to mašinerie, která jede mnoho let a má obrovskou setrvačnost, a tak stát trvá na dokončení projektu a z mého pohledu je mu jedno, že se ten projekt mezitím stal zbytečným, předraženým a nefungujícím,“ pálil do MMR Horký. Právě proto, že je tento projekt tak slabý, je třeba ho nařizovat povinně. Kdyby byl lepší, obce či kraje by ho používaly ochotněji.

Podle Horkého však nebude odvaha povinně nařídit nástroj, který byl vytvořen v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, na což poukázal Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Zavedení povinnosti k používání tohoto systému by navíc vyžadovalo novelizaci zákona o veřejných zakázkách. Hrádek má za to, že u této novelizace vůbec není jisté, že by byla schválena, protože v senátu působí také představitelé obcí a krajů, kterým NEN pravděpodobně nebude po chuti.

Efektivní nástroje by měly nabízet soukromé firmy. Pánové mají za to, že není úkolem ministerstva suplovat tyto soukromé firmy. Stát má jen vytvořit podmínky, v jejichž rámci mohou soukromé subjekty nabídnout to nejlepší řešení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika

14:39 Covid a propad porodnosti. Interpelovali i Fialu. Vážná čísla od matematika

Nad klesající porodností v souvislosti očkováním proti covidu se setkali doktor přírodních věd Tomáš…