„Její nafta představuje politické palivo prvního řádu, neboť z prodeje profituje i mnoho velkých (západních) států či koncernů. V čemž tkví kámen úrazu. Ostatní aspekty pouštního státu jsou jakoby podružné. Že provádí kruté, barbarské tresty (veřejné kamenování a stínání hlav) nebo že je v jejím zákoníku pamatováno na potírání čarodějnictví,“ napsal publicista.
„O tom se u nás obvykle nehovoří, nicméně je do nebes vynášen reformátorský rozměr nového (nesmírně složitě protlačovaného) opatření – práva místních ženy řídit vůz. Zamlčují se též zprávy o podílu jistých saúdskoarabských kruhů na teroristických útocích 11. září 2001. Kdežto bombardování civilistů v jižně sousedícím Jemenu a snaha vyhladovět tamější obyvatelstvo námořní blokádou se přímo omlouvá raketovými útoky na území poloostrovního hegemona. Tohle by dejme tomu syrskému Asadovi takhle hladce neprošlo…“ pokračoval.
Velmi konzervativní muslimští duchovní v této zemi hrají důležitou roli a opakovaně varují před vpouštěním prozápadních vlivů do země. Západ ale skutečně nejraději mlčí. A když už se někdo ozve. Saúdové jeho kritiku ignorují nebo ji od sebe odmrští.
Přesvědčit se o tom mohli Kanaďané, kteří Saúdy kritizovali za věznění dvou feministek. Saúdská královská rodina opáčila, že Kanada sama utlačuje ženy a tím to v podstatě všechno skončilo. Ropa teče dál, zapomeňte. Nezní to nijak vzletně, ale zjevně to funguje: Chcete ropu, mlčte. Nemlčíte? Vrátíme vám to.
Nejde však jen o ropu. Saúdská Arábie představuje v regionu protiváhu k Íránu. Íránští duchovní nenávidí Spojené státy a ani Trump nenechává na Íránu nit suchou. O to víc Trump podporuje Saúdskou Arábii. Nejednou hlásil světu, že se svými partnery v arabském světě uzavřel zbrojní kontrakty za miliardy dolarů. I proto prý Spojené státy mlčí k tomu, co se děje v Saúdské Arábii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp