Poláci vyslali k Trumpovi špeha. Chtějí od něj opisovat

18.11.2024 14:34 | Monitoring

Vítězství republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA potěšilo konzervativce po celé Evropě. Ti v Trumpově poměrně drtivém vítězství vidí recept na vlastní úspěch v následujících volbách. V Polsku doufá konzervativní národovecká strana Právo a spravedlnost (PiS), že liberalistické tendence jsou obecně na ústupu a že PiS se tak opět brzy vrátí k moci. Předseda PiS Mariusz Błaszczak dokonce vyzval premiéra Donalda Tuska, aby po Trumpově vítězství odstoupil, protože by mohl narušit polsko-americké vztahy.

Poláci vyslali k Trumpovi špeha. Chtějí od něj opisovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

Strana Právo a spravedlnost (PiS) prohrála v Polsku loňské parlamentní volby a po osmi letech vládnutí se dostala do opozice. Trumpovo vítězství v prezidentských volbách v USA nyní dává PiS naději, že vlna liberální demokracie dosáhla v západních státech svého vrcholu a nyní nastane návrat národoveckých konzervativních stran.

Nadšení PiS z výsledku amerických voleb bylo hmatatelné. Během zasedání polského parlamentu po volbách začali poslanci PiS náhle tleskat a skandovat: „Donald Trump! Donald Trump!“

Nadšené gratulace zvolenému prezidentovi kvapem proudily prostřednictvím sociálních sítí. Polský prezident Andrzej Duda byl jedním z prvních, kdo přispěchal s gratulací, ačkoliv čtyři roky předtím v případě vítězství Joea Bidena čekal s gratulací až po formálním zvolení sborem volitelů.

PiS a Donald Trump mají z minulosti mnoho společného. Trumpovo první prezidentské období se překrývalo s vládnutím strany v Polsku. Prezident Duda byl nadšeným návštěvníkem Oválné pracovny a vláda PiS se dokonce snažila podpořit rozmístění amerických vojáků v Polsku v roce 2018 tím, že by jejich základnu pojmenovala „Fort Trump“.

„Prožili jsme spolu čtyři skvělé roky,“ řekl Trump, když se s Dudou před volbami setkal. Duda, který je spojencem PiS a jehož druhé a poslední funkční období končí příští rok, s Trumpem telefonicky hovořil 11. listopadu, na polský Den nezávislosti, a uvedl, že mu volal, aby mu „poblahopřál k historickému návratu a k rozhodujícímu vítězství v prezidentských volbách“. Dodal, že se mají příští rok setkat.

Předseda PiS Mariusz Błaszczak dokonce před volbami vyzval premiéra Donalda Tuska, aby v případě Trumpova vítězství odstoupil. „Pokud vyhraje Donald Trump, myslím, že by se vláda ve Varšavě měla okamžitě změnit, protože Německo nás není schopno podpořit, pokud jde o obranu, a Spojené státy ano,“ řekl v polské televizi podle informací bruselského listu Politico.

Tusk se po volbách ohradil a označil Błaszczakovy výroky za trapné a ponižující. „O tom, kdo vládne v Polsku, rozhodují polští voliči a ve Spojených státech američtí voliči. Z pochopitelných důvodů budeme demokratický verdikt v USA bez problémů respektovat,“ prohlásil Tusk.

Na rozdíl od PiS byla Tuskova reakce na Trumpův triumf vlažná. Dne 6. listopadu poslal gratulaci a dodal: „Těším se na naši spolupráci pro dobro amerického a polského národa.“

Tusk totiž stojí v čele evropské reakce na Trumpovo prezidentství. „Není pochyb o tom, že nová politická situace je pro všechny vážnou výzvou, zejména v souvislosti s možným ukončením rusko-ukrajinské války v důsledku dohody například mezi prezidentem Ruska a novým prezidentem Spojených států,“ řekl Tusk před odletem do Budapešti na neformální summit EU 8. listopadu, na němž se jednalo o reakci EU na Trumpa.

Trump se stal klíčovým faktorem nadcházejících prezidentských voleb v Polsku, tedy v jedné z nejvíce proamerických zemí Evropy. Zatímco Tusk a jeho Občanská platforma byli dlouho vůči Trumpovi skeptiky a měli blíže k demokratům, PiS vsadila na Trumpa.

PiS dokonce vyslala Dominika Tarczyńského, poslance Evropského parlamentu za tuto stranu, do USA, aby Trumpa sledoval v kampani. „Udělejme Polsko opět velkým! Heslo inspirované triumfem Donalda Trumpa za oceánem by mohlo provázet náš domácí volební závod a kampaň vedenou polskou pravicí,“ prohlásil bývalý premiér Mateusz Morawiecki .

Vzhledem k tomu, že válka na sousední Ukrajině trvá již třetím rokem a Polsko je nyní podle podílu na HDP největším plátcem na obranu v NATO, jsou vojenské a bezpečnostní otázky na pořadu dne – což PiS hodlá využít ve svůj prospěch.

Ve svém projevu ke Dni nezávislosti označil Duda myšlenku, že Evropa může v oblasti obrany obstát sama, za nesplnitelný sen. „Za současného stavu, tváří v tvář obnovujícímu se ruskému imperialismu, Evropa pravděpodobně nebude schopna zajistit svou vlastní bezpečnost bez Spojených států,“ řekl.

To je poselství, které bude PiS pravděpodobně i nadále prosazovat. Cílem je přesvědčit polské voliče, že má smysl zvolit kandidáta s vřelými vazbami na Trumpa, než riskovat, že si amerického prezidenta znepřátelí a předá více moci Tuskovi a jeho liberálům.

Květnové hlasování je pro politickou budoucnost Polska klíčové. Prezident Duda blokuje mnoho Tuskových legislativních snah, takže Tusk doufá, že člen jeho strany v prezidentském paláci by mu umožnil konečně zrušit většinu dědictví PiS. Naopak vítězství v prezidentských volbách by pro PiS znamenalo velké vítězství, a to i směrem k příštím parlamentním volbám.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…