Poláci vyslali k Trumpovi špeha. Chtějí od něj opisovat

18.11.2024 14:34 | Monitoring

Vítězství republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA potěšilo konzervativce po celé Evropě. Ti v Trumpově poměrně drtivém vítězství vidí recept na vlastní úspěch v následujících volbách. V Polsku doufá konzervativní národovecká strana Právo a spravedlnost (PiS), že liberalistické tendence jsou obecně na ústupu a že PiS se tak opět brzy vrátí k moci. Předseda PiS Mariusz Błaszczak dokonce vyzval premiéra Donalda Tuska, aby po Trumpově vítězství odstoupil, protože by mohl narušit polsko-americké vztahy.

Poláci vyslali k Trumpovi špeha. Chtějí od něj opisovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Polský prezident Andrzej Duda

Strana Právo a spravedlnost (PiS) prohrála v Polsku loňské parlamentní volby a po osmi letech vládnutí se dostala do opozice. Trumpovo vítězství v prezidentských volbách v USA nyní dává PiS naději, že vlna liberální demokracie dosáhla v západních státech svého vrcholu a nyní nastane návrat národoveckých konzervativních stran.

Nadšení PiS z výsledku amerických voleb bylo hmatatelné. Během zasedání polského parlamentu po volbách začali poslanci PiS náhle tleskat a skandovat: „Donald Trump! Donald Trump!“

Nadšené gratulace zvolenému prezidentovi kvapem proudily prostřednictvím sociálních sítí. Polský prezident Andrzej Duda byl jedním z prvních, kdo přispěchal s gratulací, ačkoliv čtyři roky předtím v případě vítězství Joea Bidena čekal s gratulací až po formálním zvolení sborem volitelů.

PiS a Donald Trump mají z minulosti mnoho společného. Trumpovo první prezidentské období se překrývalo s vládnutím strany v Polsku. Prezident Duda byl nadšeným návštěvníkem Oválné pracovny a vláda PiS se dokonce snažila podpořit rozmístění amerických vojáků v Polsku v roce 2018 tím, že by jejich základnu pojmenovala „Fort Trump“.

„Prožili jsme spolu čtyři skvělé roky,“ řekl Trump, když se s Dudou před volbami setkal. Duda, který je spojencem PiS a jehož druhé a poslední funkční období končí příští rok, s Trumpem telefonicky hovořil 11. listopadu, na polský Den nezávislosti, a uvedl, že mu volal, aby mu „poblahopřál k historickému návratu a k rozhodujícímu vítězství v prezidentských volbách“. Dodal, že se mají příští rok setkat.

Předseda PiS Mariusz Błaszczak dokonce před volbami vyzval premiéra Donalda Tuska, aby v případě Trumpova vítězství odstoupil. „Pokud vyhraje Donald Trump, myslím, že by se vláda ve Varšavě měla okamžitě změnit, protože Německo nás není schopno podpořit, pokud jde o obranu, a Spojené státy ano,“ řekl v polské televizi podle informací bruselského listu Politico.

Tusk se po volbách ohradil a označil Błaszczakovy výroky za trapné a ponižující. „O tom, kdo vládne v Polsku, rozhodují polští voliči a ve Spojených státech američtí voliči. Z pochopitelných důvodů budeme demokratický verdikt v USA bez problémů respektovat,“ prohlásil Tusk.

Na rozdíl od PiS byla Tuskova reakce na Trumpův triumf vlažná. Dne 6. listopadu poslal gratulaci a dodal: „Těším se na naši spolupráci pro dobro amerického a polského národa.“

Tusk totiž stojí v čele evropské reakce na Trumpovo prezidentství. „Není pochyb o tom, že nová politická situace je pro všechny vážnou výzvou, zejména v souvislosti s možným ukončením rusko-ukrajinské války v důsledku dohody například mezi prezidentem Ruska a novým prezidentem Spojených států,“ řekl Tusk před odletem do Budapešti na neformální summit EU 8. listopadu, na němž se jednalo o reakci EU na Trumpa.

Trump se stal klíčovým faktorem nadcházejících prezidentských voleb v Polsku, tedy v jedné z nejvíce proamerických zemí Evropy. Zatímco Tusk a jeho Občanská platforma byli dlouho vůči Trumpovi skeptiky a měli blíže k demokratům, PiS vsadila na Trumpa.

PiS dokonce vyslala Dominika Tarczyńského, poslance Evropského parlamentu za tuto stranu, do USA, aby Trumpa sledoval v kampani. „Udělejme Polsko opět velkým! Heslo inspirované triumfem Donalda Trumpa za oceánem by mohlo provázet náš domácí volební závod a kampaň vedenou polskou pravicí,“ prohlásil bývalý premiér Mateusz Morawiecki .

Vzhledem k tomu, že válka na sousední Ukrajině trvá již třetím rokem a Polsko je nyní podle podílu na HDP největším plátcem na obranu v NATO, jsou vojenské a bezpečnostní otázky na pořadu dne – což PiS hodlá využít ve svůj prospěch.

Ve svém projevu ke Dni nezávislosti označil Duda myšlenku, že Evropa může v oblasti obrany obstát sama, za nesplnitelný sen. „Za současného stavu, tváří v tvář obnovujícímu se ruskému imperialismu, Evropa pravděpodobně nebude schopna zajistit svou vlastní bezpečnost bez Spojených států,“ řekl.

To je poselství, které bude PiS pravděpodobně i nadále prosazovat. Cílem je přesvědčit polské voliče, že má smysl zvolit kandidáta s vřelými vazbami na Trumpa, než riskovat, že si amerického prezidenta znepřátelí a předá více moci Tuskovi a jeho liberálům.

Květnové hlasování je pro politickou budoucnost Polska klíčové. Prezident Duda blokuje mnoho Tuskových legislativních snah, takže Tusk doufá, že člen jeho strany v prezidentském paláci by mu umožnil konečně zrušit většinu dědictví PiS. Naopak vítězství v prezidentských volbách by pro PiS znamenalo velké vítězství, a to i směrem k příštím parlamentním volbám.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Michal Horáček, ten byl tedy na ránu“. Plzeňské vzpomínání na Listopad 1989

15:50 „Michal Horáček, ten byl tedy na ránu“. Plzeňské vzpomínání na Listopad 1989

Michal Horáček přezíravě na plzeňské studenty. A současný poslanec Josef Bernard, díky němuž proběhl…