Již dříve MF Dnes psala, že se policisté rovněž důkladně zabývají rolí tehdejšího ministra financí a dnes premiéra vznikající vlády Bohuslava Sobotky. Nyní došlo i na antimonopolní úřad, který sehrál v kauze dvojí roli. Nejprve zatrhl prodej balíku akcií za 2,25 miliardy se zdůvodněním, že cena je příliš nízká. Pak ale sám odhadl tržní hodnotu podílu na 3,5 miliardy, ačkoliv k tomu podle detektivů neměl dostatek podkladů.
Svým rozhodnutím pak úředníci poskytli alibi politikům, kteří cenu už dále neprověřovali a schválili. Díky tomu měl stát přijít o miliardy korun. Problém je však v tom, že rozhodnutí ÚOHS mělo pouze charakter doporučení, detektivové tedy váhají, zda mohou tuto škodu „přišít“ úředníkům.
Politici, zejména již zmíněný Bohuslav Sobotka, zase obvykle odkazují na „dobrou víru“. Ministři podle něj dali na rady dvou nezávislých orgánů - vedle ÚOHS ještě Fondu národního majetku. „Cena vycházela ze znaleckého posudku, který jsme měli jako stát k dispozici. A vycházela také ze stanoviska ÚOHS,“ hájil se naposledy v pondělí v MF Dnes nastupující premiér.
Vláda Stanislava Grosse v roce 2004 schválila prodej menšinového podílu v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy. Za transakci zodpovídal právě ministr financí Sobotka. Protikorupční policie vypočítala, že stát na transakci tratil 3,4 miliardy. Karbon Invest následně akcie prodal skupině NWR kolem finančníka Zdeňka Bakaly.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav