"V současné době mohu s jistotou říci, že je tři sta policistů v insolvenci. To znamená, že jim hrozí exekuce nebo uvažují o osobním bankrotu. Třicet až čtyřicet procent policistů a hasičů žije kvůli snížení platů na hraně," uvedl předseda Unie bezpečnostních sborů Jiří Vítek na pondělním semináři branného výboru ve sněmovně. Podle Karla Novosada z Policejní akademie se dokonce nemůžeme tím pádem divit, že se policista nechá zlákat úplatkem.
"Mnohdy se nemůžeme divit, že se pak policisté dostanou na scestí nebo dokonce přejdou na druhou stranu," řekl na semináři Novosad. Dalším problémem je odebrání výsluh. Policista má po určité odpracované době právo na výsluhy, které nepřesahují deset tisíc korun. Vláda se ale začala zaobírat myšlenkou výsluhy zrušit, protože jsou velkou zátěží pro státní kasu.
Proběhnou další škrty
"Bylo by na místě rozhlédnout se do blízkého zahraničí na Západ i do jiných postkomunistických zemí. Na Slovensku, v Polsku, Rumunsku mají příslušníci vyšší výsluhy - procentuálně k jejich platu," tvrdí ale bývalý šéf vězeňské služby Jiří Teiger. Hlavním agumentem vlády je to, že policisté po odchodu ze služby mohou vykonávat jinou funkci, takže mohou dostávat platy dva. Škrtnutí výsluh ale podle odborů způsobí velký odliv zaměstnanců bezpečnostních složek - policistů, vojáků či vězeňských dozorců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane