Dosavadní náměstkyně ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera s politiky, kteří se ve Sněmovně věnují oblasti školství, zatím příliš nepřišla do styku. „Paní Valachovou osobně neznám, ale má dobrou pověst z hlediska legislativní práce," řekla ČTK opoziční poslankyně Anna Putnová (TOP 09). Pro osmatřicetiletou Valachovou může podle ní mít absence napojení na školskou praxi pozitivní i negativní vliv. „Může se podívat na ty záležitosti bez emocí, z nadhledu. Ale bude hodně záležet na výběru nejbližších spolupracovníků, protože odborné znalosti jsou také nezbytné."
S kandidátkou na ministryni školství nepřišel po odborné stránce do kontaktu ani předseda sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška (ANO). Na některé kroky, jako je například zvýšení transparentnosti u velkých operačních programů nebo vyřešení utajování detailních výsledků maturitních testů, ale podle něj není potřeba mít podrobné odborné znalosti o školské problematice. Byl by rád, kdyby se debata od personálií vrátila k problémům českého školství. „Otázka není, kdo má být ministrem, ale co bude na ministerstvu dělat," poznamenal.
Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin, která se vzdělávání dlouhodobě věnuje, považuje příchod nové ministryně z jiného prostředí v současné situaci spíše za nevýhodu. Kvůli tomu pro ni bude podle něj obtížné posoudit kvality konkrétních lidí při výběru svého týmu. „Poroste role náměstků, kteří mají o dané problematice přehled. Musí po nástupu udělat spoustu zásadních kroků. Myslím, že to nebude mít snadné," uvedl.
Vzhledem k působení na ministerstvu pro lidská práva se Valachová zabývala ožehavou otázkou rovného přístupu ke vzdělávání pro všechny děti včetně Romů. „Uvidíme, jaké budou konkrétní kroky. Minimálně se v této oblasti vyzná. Ví, o čem se tam diskutuje," komentoval Feřtek její možné působení v této oblasti.
Nadace Open Society Fund Praha, která se této problematice věnuje, vnímá její chystaný příchod pozitivně. „Doufáme ve větší otevřenost paní ministryně vůči tématu rovných příležitostí ve vzdělávání a změnu jednání směrem k Evropské komisi," uvedl ve vyjádření pro ČTK ředitel nadace Robert Basch. Ministr Marcel Chládek systémovou diskriminaci Romů v českém vzdělávacím systému odmítal, například v reakci na nedávnou zprávu organizace Amnesty International.
Nadace ocenila, že premiér Sobotka dal příležitost ženě. "Kateřina Valachová pro nás představuje kandidátku, která není přímo zástupkyní profesní skupiny, což by mohlo být zárukou její nestrannosti a nadhledu," dodal Basch.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd, čtk