Nejprve k Pegidě – toto hnutí říká o Bruselu, že je to neomarxisticko-trockistický svaz. Vidíte tam levicovost až ultralevicovost?
Až tak asi ne, protože ultralevicové pozice, to je znárodňování. Ale v aspektu potlačování osobních svobod, potlačování svobody slova, omezování svobody tisku, tam určitě ano, tam ty paralely jsou. Brusel dělá hodně věcí v zájmu nadnárodních korporací, což není vůbec levicová politika. A proto levičáci Brusel kritizují, že je hodně neoliberální. To, co v posledních letech zažíváme, je rozpad klasického vidění politického spektra na pravici a levici. Tyto vzory z 19. století již nefungují. Máme úplně novou situaci, které je třeba se přizpůsobit. Reakcí na ni je vznik AfD, která není ani pravicová, ani levicová. Jsme strana zdravého rozumu. Částečně máme stejné pozice jako komunisté v některých věcech a na druhé straně máme pozice v hospodářské politice extrémně liberální až libertální.
Slýcháváme, že pokud by nastal konec nebo pozastavení Schengenu, nastal by konec Evropy, neřku-li světa. Vidíte to také tak černě?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala