Politik z mocné země: Nemusíte se nás bát. Čelíme spoustě urážlivých poznámek. Postup USA nic dobrého nepřinese

19.05.2015 9:21 | Zprávy

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf poskytl rozhovor německému týdeníku Der Spiegel. Připustil, že ani dohoda o omezení íránského jaderného programu nemusí přinést sblížení se Spojenými státy. Zaríf rovněž odmítl, že by se měly sousední země Íránu obávat. Jeho země prý nemá žádné nebezpečné mocenské ambice.

Politik z mocné země: Nemusíte se nás bát. Čelíme spoustě urážlivých poznámek. Postup USA nic dobrého nepřinese
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání

Zaríf připouští, že vzájemná nedůvěra mezi Íránem a Západem je obrovská. Zároveň tvrdí, že ani případné podepsání dohody o omezení íránského jaderného programu neznamená sblížení Íránu a Spojených států. „Máme rozdílné pohledy na svět, což se nezmění ani podepsáním nějaké dohody. Nemůžeme se vzdát našich postojů, protože jsou součástí naší identity. K tomu je třeba ovšem poznamenat, že něco takového nevyžaduje konfliktní řešení. Se Spojenými státy se neshodneme v prvé řadě na otázkách spojených s jádrem. Pokud se nám tento problém podaří vyřešit, můžeme se začít zabývat i jinými tématy,“ prohlásil íránský diplomat.

Zaríf odmítá, že by dalším problémem mezi oběma zeměmi byla teheránská podpora jemenských povstalců. A to proto, že s nimi dle jeho tvrzení nemá Írán nic společného. „Není pravda, že bychom je vojensky či jinak podporovali. To je lživé tvrzení. My ovšem trváme na tom, že problémy v tomto regionu nemohou být vyřešeny vojensky. Bombardování civilistů Saúdskou Arábií, které podporuje Washington, nic dobrého nepřinese,“ konstatuje Zaríf s tím, že profitovat z této situace může jen al-Káida. „Naše letadla v Jemenu nikoho nebombardují. Pouze jsme se pokusili přivézt do země humanitární pomoc, což nám bylo znemožněno. To je vše, co k tomu mohu říci,“ dodal ministr.

Celý rozhovor v angličtině máte k dispozici ZDE

Za nejzávažnější zdroj nestability považuje íránský diplomat pokusy vyzbrojit a financovat teroristické organizace Islámský stát, an-Nusrá a al-Káida. Stran spolupráce se Spojenými státy v boji proti extremismu v tomto regionu je ovšem Zaríf značně skeptický. „Zatím jsme bohužel nezaznamenali žádný vážný signál, že by chtěly Spojené státy s Islámským státem skutečně skoncovat. Islámský stát představuje regionální i globální problém a my jsme samozřejmě proti této hrozbě připraveni spolupracovat se všemi zeměmi v regionu. Je zřejmé, že Írán musí být součástí každé skutečně seriózně myšlené operace, jejímž cílem je zničení ISIS,“ soudí Zarif.

Írán spolupracuje s iráckou vládou v boji proti Islámskému státu a zároveň podporuje Asadův režim v Sýrii. Na tom íránský diplomat nevidí nic špatného. „Podporujeme přece legitimní vládu. Kdybychom tak nečinili, tak by už dnes radikálové z ISIS seděli dávno v Damašku. Od začátku jsme trvali na tom, že vojensky se v tomto případě nic nevyřeší,“ uvedl Zaríf a vyjádřil se také k napjatým vztahům se Saúdskou Arábií. „Z Rijádu přichází na naši adresu spousta urážlivých poznámek, na které jsme se snažili nereagovat. Musím ale říci, že nás to stojí velké úsilí. Lidé by se prostě měli uklidnit a nejednat pod přílišnými emocemi,“ tvrdí íránský diplomat.

Írán je často kritizován mezinárodním společenstvím za to, že se snaží zvýšit svůj vliv v regionu na úkor ostatních. Něco takového ovšem Zaríf odmítá. „Jsme velká země s bohatými přírodními i lidskými zdroji. Nemáme ale žádné ambice rozšiřovat své území. V posledních 250 letech jsme se v tomto ohledu nepustili ani do jednoho vojenského dobrodružství. Nechápu, proč někteří naši sousedé panikaří a obávají se nás. Je to nesmysl,“ podivuje se Zaríf. Stejně tak íránský diplomat dle svých slov nerozumí kritice zvláštního zpravodaje OSN týkající se údajného nedodržování lidských práv v zemi. „U nás došlo prostřednictvím demokratických voleb za účasti 73 % voličů k předání moci. Pokud slyšíme hlasy, že se za vlády prezidenta Rúháního lidská práva Íránu zhoršují, zní mi to spíš jako propaganda, která má naši zemi poškodit. My netvrdíme, že u nás dodržování lidských práv funguje bezchybně. Děláme však vše proto, aby se situace zlepšila,“ uzavírá Zaríf. 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Válka naživo: Pekarová potírala opozici. Málem doplatila na špatnou docházku „vlastních“

17:45 Válka naživo: Pekarová potírala opozici. Málem doplatila na špatnou docházku „vlastních“

Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi při projednávání novelizace o důchodovém pojištění se ocitla…