„Oba záměry se liší, i v přípravách. U záměru zákona o vysokých školách je poslední verze příliš obecná, což připouští mnoho realizací nastíněných idejí. To zneklidňuje veřejnost, protože očividně čelíme velké krizi důvěry mezi státem a akademiky. Ve chvíli, kdy není představeno přesnější řešení, se řada členů akademické obce domnívá, že to bude pro ni nepřijatelné,“ řekl pro server ČeskáPozice.cz rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.
Zákon? Spíš výchozí studie
Uvedl například, že v části zákona o finanční pomoci studentům návrh ministerstva spíš mate. Připomíná prý spíše výchozí studii. Protesty Bek považuje za legitimní. „Mně se zdá, že krize důvěry je jedna stránka problému. Ale že čelíme i krizi sebedůvěry akademické obce,“ tvrdí Bek.
Bek si ale také myslí, že politiků se školy bát nemusejí. „Ukazuje se, že se politici na akademické půdě mají ve zvyku chovat v souladu s jejími pravidly. Možná jsem příliš velký optimista,“ uvedl. Dodal, že pokud by školy dostaly větší finanční autonomii a stabilitu, musí zde kontrola státu existovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh