Politolog Doležal: Klaus chce zjednodušit demokracii. Jako Slávek Popelka

03.04.2012 11:21 | Zprávy

Zjednodušovat svobodu jako Klaus znamená ji zničit, píše pro MF Dnes v komentáři politolog Bohumil Doležal. Těmito slovy politolog rozvíjí polemiku s nedávným článkem Václava Klause, který vyšel též na stránkách MF Dnes. Text Václava Klause Hra s ohněm pokládá Doležal za zásadní a zdůrazňuje, že by neměl být "rozhodně" přehlédnut.

Politolog Doležal: Klaus chce zjednodušit demokracii. Jako Slávek Popelka
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Prezident Václav Klaus na přednášce

"Prezident vychází z reality: Doba je neklidná. Různé zájmové skupiny se snaží, aby sociální neklid přerostl v chaos. Přitom "sociální situace není ani zdaleka tak katastrofální jak nám ji líčí mnohá média a některé politické strany,odbory a různé protestní ad hoc seskupení... ," připomíná Doležala Klausova slova.

Zde se podle jeho názoru projevuje nevýhoda spojení funkce prezidenta a politického komentátora.

"Já bych to třeba napsal (uvádím to jen jako příklad): jak ji líčí opozice, její tisková lobby zejména na komentářových stránkách Práva, odbory a různá protestní ad hoc seskupení (Holešovská výzva). Prezident si to nemůže dovolit a musí se omezit na temné všeobecno," píše Doležal. "To, že na prvním místě jsou "média", a dokonce "mnohá", není náhoda. Jim je totiž článek věnován," podotýká politolog.

Klaus podle jeho slov hovoří ve svém článku právě o odposleších a jejich klíčové roli. Doležal však upozorňuje na skutečnost, že prezident se věnuje pouze jednomu případu - odposlechům, které byly pořízeny legálně státním orgánem a unikly do médií. "Kromě toho existuje například odposlechová samoobsluha, kterou veřejnost zásobují sousčasní i bývalí členové Věcí veřejných. Je samozřejmě pravda, že konečný úsudek je možné si udělat teprve poté, co bude jasné, jakou cestou prošly materiály, než doputovaly od státního orgánu do novin. Jenže zdrženlivost platí v tomto směru pro všechny komentátory, i pro toho, jenž sedí na Hradě," komentuje politolog.

V této souvislosti Doležal praví, že "prezidentovi je ovšem všechno jasné" a "ukřičené oběti mediálních revolučních tribunálů" prý nemají žádnou možnost regulérní obrany.

Politolog tvrdí, že Klaus ve svém článku hovoří o nepřijatelné metodě, kterou mediokracie pohlcuje demokracii. To je podle jeho slov zcela specifické ideologizování. "Problémem bývá pro prezidenta taky soudcokracie. Přitom mu jistě nejde o nějaké omezování svobody, nýbrž jen o to, aby novináři měli svobodu psát správné názory a soudci svobodu vynášet správné rozsudky," uvádí Doležal. "Pohled na na složitou nedokonalost svobodné společnosti může někoho vést k požadavku svobodu zjednodušit. Její zjednodušení však prakticky znamená její zničení. To má pan prezident společné se Slávkem Popelkou," končí Doležal svůj komentář.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bob

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech

13:21 Na tiskovce STAČILO! řekla Konečná, co viděla v supermarketech

Jako „relevantní protiváha k asociální politice vládní garnitury“ se představila koalice STAČILO! př…