Podle Balíka nebylo od prezidenta úplně nejtaktičtější, že veřejně kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku za chyby v návrhu na jmenování vlády. Politolog ale soudí, že prezident tak učinil proto, aby při svém ústupu zcela neztratil tvář. „Prezident zcela složil zbraně, což by na začátku ledna asi čekal málokdo,“ podotkl Balík.
Balík také vidí dva velké strukturální problémy nově jmenované vlády. Netvoří ji totiž jedna dominantní strana, jejíž šéf by byl schopen udávat směr vládě. Nový kabinet tvoří jen dvě středně velké strany a jedna malá.
Sobotkově vládě také nepřidá na stabilitě fakt, že post ministra financí dostal šéf druhé nejsilnější strany. Na druhou stranu ji může stmelovat nemožnost přesně odhadnout volební výsledek, což může brzdit snahu některé strany chtít vyvolat předčasné volby.
Některá hlasování už prokázala, že nová vláda se v některých případech může spolehnout také na hlasy Úsvitu a někdy i KSČM. Tak se může opakovat situace z let 2005 a 2006, kdy vládní sociální demokracie schvalovala zákony za pomoci hlasů KSČM, která byla jinak v opozici. I nyní se tak může stát to, že některá z vládních stran bude hledat podporu pro zákony u jiných než vládních stran.
Politolog rovněž předpokládá, že ti sociální demokraté, kteří začátkem listopadu prohráli boj o Lidový dům, nesloží zbraně a z politiky se nestáhnou. Sobotka má zřejmě v ČSSD mírně nadpoloviční podporu. „Ale ve vládě jsou jen jeho spojenci, což se mu nemusí vyplatit.“
Vláda Bohuslava Sobotky bude podle Balíka silně proevropská, až eurofederalistická.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam