V knize Polska na Wojnie novinář Zbigniew Parafianowicz poskládal souhrn rozhovorů s několika vysoce postavenými členy polské vlády a prezidentské kanceláře, jakož i s důstojníky armády a zvláštních služeb a vše doplnil několika komentáři jejich ukrajinských kolegů a na nejdůležitější pasáže upozornil polský komentátor a publicista Filip Dąb-Mirowski na sociální síti X.
Mezi dosud nikdy nezveřejněnými či nepotvrzenými okolnostmi kolem ruské invaze na Ukrajinu Dąb-Mirowski upozorňuje na polské obavy, že do války vstoupí i Bělorusko. Polská vláda měla uvažovat nad tím, že by do týlu běloruské armády byly vyslány protirežimní diverzní skupiny, aby běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi zabránili v invazi, což však nakonec nebylo třeba.
Větší strach než Poláci měl mít sám Lukašenko a do Varšavy měl různými kanály přijít od něho dotaz, zdali by mu v případě potřeby Poláci dovolili přejít hranice a vzlétnout z jejich nejbližšího letiště. Lukašenko totiž věděl, že pokud by se situace zvrtla, zabránili by mu v opuštění vlastní země Rusové.
Poláci se podle knihy v Bělorusku nakonec angažovali v březnu 2022 na jednáních, kde měli ukrajinské delegáty chránit polské speciální jednotky.
Strach o Lvov a Američané
Zajímavou pasáží je také prolínání minulosti polsko-ukrajinských vztahů, a to zejména k území. Poláky dle autora nikdy nenapadlo ani pomyslet, že by současné situace zneužili a pokusili se opětovně zmocnit Lvova, i přesto to však byla noční můra pro Ukrajince. Varšava je uklidňovala, že s nimi budou bojovat až do konce a spolu s bezpodmínečnou pomocí, která byla okamžitě poskytnuta na mnoha úrovních, to Ukrajince teprve po chvíli přesvědčilo o tom, že jsou polské záměry upřímné a nestojí za nimi jakákoli snaha o získání dřívějšího území.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas