Polský web Visegrad Insight nadále bez důkazů šíří nepodložená obvinění o napojení skupiny českých byznysmenů na Kreml a šíření dezinformací. Děje se tak v rámci kauzy, ve které web sám šířil nepravdivou zprávu, že se chystají zakládat web v Polsku. Tu byli nuceni stáhnout.
Příběh začal, když anglicky psaný polský server, který je spojen s levicově a progresivisticky orientovanou neziskovkou Res Publica Henryka Krzeczkowského, přišel s informací, že česká společnost SPM chce expandovat do Polska.
Organizace i její web přitom zakládají své renomé na prestiži „hlavní středoevropské analytické platformy“ a svou historii odkazují k opozičním nezávislým médiím před rokem 1989. Nadaci v současnosti nebo dříve podporovalo nebo sponzorovalo více než třicet organizací a firem jako Google, Orange, Aspen Institute Central Europe, americká, nizozemská, kanadská a britská ambasáda v Polsku, velitelství NATO, polské ministerstvo zahraničí nebo GLOBSEC.
Zveřejněná informace o polské mediální akvizici ale nebyla pravdivá a jeden z majitelů SPM, Marek Španěl, na to provozovatele webu upozornil na pražské konferenci, kde web vystupoval. Ohradil se rovněž proti tomu, že byl čtenářům představen jako „hazardní magnát“, že média, která patří do jeho portfolia, šíří dezinformace a že jsou napojena na Kreml.
Výkonný redaktor serveru Gallan Dall přiznal, že tvrzení o rozšiřování aktivit do Polska byla chyba. Na další tvrzení se slíbil podívat. „Článek psala dvojice autorů, kteří dodali mnoho zdrojů, které jsme tam nepoužili, protože neodkazujeme na zdroje, které považujeme za dezinformační, proto tam nejsou odkazy na zdroje, ale budeme je s vámi sdílet,“ ujišťoval.
???? Tvrdí, že bojují s dezinformacemi, přitom je sami vytvářejí. Poškozují a zaměřují se na jednotlivce, firmy a nepohodlná česká média. Tentokrát útok zaměřený na Marka Španěla /@spanelx/ a jeho mediální byznys. Lži a dehonestace z dílny redakce @VisegradInsight spadající pod… pic.twitter.com/9Ugf3jJvFq
— inFAKTA (@infakta_cz) November 14, 2024
Dostal prý od autorů informaci, že jsou tam vazby na Rusko, možná však jen „jemné“. Ale klidně se prý na věc podívá a případně text opraví.
Na další dotazy, jak může médium prezentující se jako bojovník s dezinformacemi, samo přistupovat k hodnocení zdrojů takto problematicky a šířit nepravdy, reagoval odchodem.
Po několika dnech a urgencích byl text podle redaktora Dalla opraven, ale tvrzení o spojení s Kremlem a šíření dezinformací tam zůstala. Do textu byl jen připsán výslovný odkaz na web ParlamentníListy.cz, který je podle autorů nositelem těchto vazeb.
Marek Španěl reagoval dopisem přímo provozovateli webu: „Musím důrazně odmítnout sérii mnoha nepravdivých tvrzení, která jste o mně v článku zveřejnili. Svůj článek jste založili na zcela vykonstruovaném rozšíření Parlamentních listů do Polska, které využíváte jako údajný důkaz přeshraničního šíření dezinformací. V souvislosti s touto lží a dalšími nepodloženými tvrzeními vaše stránky poukazovaly na vazby na Kreml. Tato obvinění považuji za urážlivá a zcela nepřijatelná. Bohužel, přestože jste ve svém dopise generálnímu řediteli Naše média Václavu Líkařovi, což je česká společnost, která Parlamentní listy od loňského roku vydává, uznal chybu v článku a slíbil jste nápravu, podle mého názoru jste tak neučinil,“ uvádí se v něm.
Vyjmenovává všechna pochybení, která se v textu objevila, včetně problematického zdrojování osm let starou studií, která žádnou souvislost s Kremlem vůbec neprokazovala.
Informace na webu polské neziskovky však stále visí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo