Film Agnieszky Hollandové Hranice, zasazený do migrační krize v roce 2021, kdy se pokoušelo za podpory tamního režimu z Běloruska dostat mnoho ilegálních migrantů na území Polska, Lotyšska a Litvy, budí nemalé vášně a při premiéře snímku v období před polskými sněmovními volbami zaznívala k filmu nemalá kritika i od polských politiků za to, jak vykresluje polské pohraničníky, kteří brání hranice Polska a zároveň i schengenského prostoru. V sousední zemi film někteří označovali za „propagandu“, a polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro jej dokonce připodobnil až k té „nacistické“.
Polsko-česko-francouzsko-belgický snímek vyobrazující, jak migranti na polsko-běloruské hranici čelí hrozivému zacházení, koprodukovala také Česká televize a Státní fond kinematografie ho podpořil čtyřmi miliony korun.
„Jsou to peníze, které jste zaplatili proto, aby si Polka mohla natočit film o tom, jak jsme my nezvládli migrační krizi v roce 2015, a pak s tím jela do Itálie – která momentálně na svých ostrovech zažívá doslova apokalypsu – a tam vyhrála Zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách za černobílý film s naprosto černobílým pohledem, že strašně zlí Poláci nechtějí pouštět migranty ze Středního východu a Afriky a že s nimi hrubě zacházejí na hranici,“ komentovala film Barbora Koukalová v podcastu K + K poté, co jej sama zhlédla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas