Singer v rozhovoru pro Český rozhlas naznačil, že některé podniky energetickou krizi nepřečkají, což bude znamenat menší nárůst nezaměstnanosti. „Myslím si, že cena energií jde nahoru na dlouhou dobu. Mám tak trochu pochybnosti, jestli se těm největším spotřebitelům, kterým bude pomáháno, dá pomoci dlouhodobě. V tomto okamžiku držet největší spotřebitele při životě dlouho nepůjde,“ uvedl Singer.
Podle něj ale není správná cesta, aby stát za každou cenu krachující podniky chránil. „Máme nejnižší nezaměstnanost v celém OECD. To je má odpověď,“ prohlásil Singer. „Naše inflace je mimořádně vysoká a debata o tom, proč a jaká je, určitě není cesta ven. Nevede přes to, že budeme v ekonomice s nejmenší nezaměstnaností pomáhat zaměstnavatelům udržovat pracovní místa. To říkám s naprostou jistotou,“ dodal Singer.
Podle něj je za současnou inflací a růstem cen ve světě součet mimořádných událostí jako pandemie covidu a válka na Ukrajině, ale také špatná makroekonomická politika. „To, že je inflace dvouciferná, že je tomu tak v mnoha ekonomikách a že jinde je vysoce jednociferná, je dílem chyby makroekonomických politik. Dalším dílem je šok z toho, co se na světě stalo – nejen po ruské agresi na Ukrajinu, ale i po pandemii. Po událostech, které se naštěstí neodehrávají tak často,“ má jasno ekonom.
Svoji vinu tak prý nese politická garnitura a také centrální banky, které začaly pozdě měnové politiky přitvrzovat. „Dřív měla reagovat i ČNB. Samozřejmě že se to se zpětným pohledem do zrcadla hezky říká. Také si je dobré říct, že byla jedna z prvních – za nesmírné kritiky –, která reagovala. V tomto smyslu bych ji zase tak neostrakizoval, ale selhalo celé centrální bankovnictví,“ je přesvědčený bývalý guvernér ČNB.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.