Pomáhejme našim důchodcům, ale i Řekům a Italům, žádal Pithart na sjezdu lidovců

27.05.2017 14:37 | Zprávy

Někdejší senátor Petr Pithart (KDU-ČSL) na sjezdu lidovců promluvil o tom, že v české politice se moc nenosí odvážné a riskantní kroky. V mnoha Češích prý spíš ještě přežívají postoje, které naznačují, že je lepší mít své jisté. Lidovci a Starostové ukazují, že odvahu mají. Mají odvahu bránit demokracii. Měli bychom prý ještě ukázat, že umíme být solidární.

Pomáhejme našim důchodcům, ale i Řekům a Italům, žádal Pithart na sjezdu lidovců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart

„V české politice je odvaha málo známé slovo,“ posteskl si Pithart v projevu. Mnozí lidé, politiky nevyjímaje, mají rádi své jisté, Pithart proto ocenil, že především lidovci na Moravě kývli na koalici, ačkoli tím šli do rizika. Bez riskování a bez určitých obětí by se ale žádný pořádný výsledek nedostavil. „Bez obětí se v lidských dějinách nedělo a neděje nic, co je v lidských dějinách důležitého,“ sděloval delegátům Pithart.

Vedle odvahy však podle Pitharta musíme projevovat také solidaritu. „Musíme být solidární k našim důchodcům, ale také k Řekům a k Italům,“ prohlásil na sjezdu lidovců Pithart. Řekové a Italové podle jeho slov nemůžou za to, že jejich země leží tam, kde leží a tím v první linii čelí uprchlické krizi. Podle Pitharta bychom Řekům a Italům měli pomoci.

Ale především bychom měli bojovat za parlamentní demokracii. „Demokracie je nejohroženější, když si většina lidí myslí, že už je na beton,“ varoval své spolustraníky i hosty sjezdu Pithart. V Německu ve dvacátých letech minulého století si prý lidé také mysleli, že demokracii nějak udrží, ale pak z ní najednou byli moc unavení a začali věřit Adolfu Hitlerovi, který tvrdil, že bude věci dělat lépe než demokrati. I dnes máme v Česku politiky, kteří chtějí zrušit Senát a podstatně snížit počet poslanců. „Prý ve jménu efektivity,“ prohlásil Pithart. Na takové lidi je třeba dát si pozor.

Ačkoli nikoho nejmenoval, pravděpodobně narážel na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který po neúspěchu hnutí ANO v senátních volbách začal mluvit o zrušení Senátu a o podstatném snížení poštu poslanců.

Předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka vychválil, že se zdrženlivostí sobě vlastní dokázal řešit nejeden konflikt v koalici ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

18:36 Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

Bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka se nevybíravě pustil do europoslankyně a předsedkyně KS…