Europoslanec Pavel Telička (ANO) a politolog Alexandr Tomský se v pátečních Událostech, komentářích České televize vyjádřili k aktuálnímu jednání v Bruselu. Znovu se debatuje o uprchlících. Ale také o předpokládané reformě EU, aby v ní chtěla setrvat i Velká Británie.
Jednání v Bruselu se opět zvrhla. Kvůli suverenitě států
Zpravodaj České televize Bohumil Vostal v úvodu prozradil, že se zatím prezidenti a premiéři neshodují v tom, jak řešit masový příchod běženců. Spor se vede o otázku, zda budou moci síly Frontexu vstupovat na území jednotlivých států EU i bez jejich předchozího souhlasu.
Telička obratem doplnil, že je nakloněn takovým změnám v ostraze vnějších hranic s pomocí Frontexu. EU by ale měla jednat mnohem rychleji. „Čekat až do poloviny příštího roku je pro mě nemyslitelné, až absurdní,“ řekl jasně český politik v Bruselu k předpokládanému harmonogramu.
Zatím se ale nezdá, že EU dospěje k řešením rychleji. A pokud nějaké země odmítají chránit Schengen, pak do něj nepatří. Těmito slovy se europoslanec vymezil vůči Řecku. Je totiž jasné, že v některých oblastech musejí státy EU jednat společně, např. v řešení otázek terorismu. Kdo se na této práci nebude chtít podílet, měl by podle Teličky jít z kola ven. „Ale jakékoli návrhy jakéhosi Minischengenu důrazně odmítám, protože by na tom nejvíce tratily právě země jako Česká republika,“ upozornil politik diváky.
Velmi se mu nelíbí ani návrhy, v nichž se praví, že by měly o evropské dotace přijít také země, které odmítají kvóty na uprchlíky. „Já bych stejně tak mohl říci, že se německá kancléřka Angela Merkelová také neradila s dalšími zeměmi, když de facto otevírala svou zemi uprchlíkům. Já to také považuji za nesolidární,“ zdůraznil.
Zpravodaj Vostal uvedl diváky i do druhého tématu. Při jednání s premiéry Visegrádské čtyřky prý britský premiér David Cameron „vybouchl“, když premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho kolegové jasně odmítli ostrovní požadavky na omezování sociální politiky v EU či omezení volného pohybu. V některých věcech ale zřejmě uspěje.
Telička k tomu poznamenal, že by Velká Británie mnohé ztratila, kdyby opustila EU, protože už nepředstavuje koloniální impérium, jaké jsme znali ještě před sto lety.
Angličané mají velký problém s Evropou vůbec
Konzervativní myslitel Alexandr Tomský prozradil, že v ostrovním království málokdo rozumí tomu, co tento politik dělá, čeho chce dosáhnout a čeho reálně může dosáhnout. „Já si myslím, že Angličané mají velký problém s Evropou vůbec. Mají za to, že vybudování superstátu nemůže kontinent myslet vážně. Angličané také nechápou, proč by Unie neměla udělit výjimku právě jim,“ poznamenal host. Možná i proto se počet lidí, kteří si přejí odchod ostrovního království z EU, blíží k padesáti procentům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp