Ekonom Štěpán Křeček, poradce premiéra Fialy, který byl také hostem pořadu, vyjádřil přesvědčení, že počet důchodců se podle Křečka bude zvyšovat i přes pozdější věk odchodu do penze. „Stále menší počet pracujících bude muset financovat stále větší počet důchodců, takže státní penze bude hrát čím dál menší roli,“ uvedl ekonom Křeček, podle kterého si lidé na důchod budou muset odkládat už v produktivním věku.
Pikora však upozornil, že představa, že si lidé uspoří na důchod, není reálná. „Třetina lidí nemá takové příjmy, aby si měla co odkládat, ale žije od výplaty k výplatě. Představa, že si každý musí naspořit a bude tady jen maličký státní důchod, je naivní,“ uvedl Pikora v pořadu Zprávy PLUS.
Křeček ale upozornil, že mezi lidmi, kteří žijí od výplaty k výplatě, jsou i lidé s vysokými příjmy, kteří s penězi neumějí hospodařit. „Chtěl bych vyvrátit mýtus, že od výplaty k výplatě žijí jen chudí lidé. Často jsou to lidé s vysokými příjmy, kteří neumějí s penězi hospodařit,“ řekl, že právě těchto lidí se změny dotknou nejvíce.
Poslanecká sněmovna schválila v závěrečném čtení vládní novelu týkající se zpomalení valorizace důchodů a znevýhodnění předčasného odchodu do penze ve středu. Jednání provázely dlouhé obstrukce opozičních hnutí ANO a SPD. Pravidla předčasných důchodů budou zřejmě přísnější a řádné lednové valorizace penzí čeká zpomalení.
Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, má nahradit dočasný přídavek. Změny přinese možná už od září vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna hlasy koaličních poslanců. Opozice neprosadila zamítnutí předlohy, její vrácení k opětovnému projednání do druhého čtení ani pozměňovací návrhy. Úpravy vesměs měly ponechat všechny nebo aspoň některé parametry v nynější podobě. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab