„Věřte, že EET už nikdo nezruší, stalo se už součástí ekonomiky,“ tvrdí ministryně Schillerová o projektu premiéra Andreje Babiše, importovaném z Balkánu. Odkazuje i na průzkum veřejného mínění, jenž říká, že evidenci podporuje 68 procent obyvatel. „Operuje, jako obvykle, zjištěním agentury STEM, placeným ministerstvem financí?“ reaguje na její slova Sezemský.
Vyvrací i její slova o tom, že „vláda nejde proti malým“. Podnikatelské svazy prý EET podporují, přičemž ve skutečnosti jde o funkcionáře, kteří s vládou kooperují a dokonce tento projekt veřejně propagují. „Malých podnikatelů a živnostníků, na které vládní byrokracie dopadá nejtíživěji a mnozí z nich už museli s podnikáním skončit, se nikdo na nic neptá,“ zdůrazňuje komentátor.
Schillerová vytváří dojem, že povinný systém evidence tržeb zůstane v českém právním pořádku na věčné časy, dodává Sezemský. Bylo by tedy prý naivní domnívat se, že jakákoli vládní sestava s účastí ANO jeho vlajkovou loď zatratí. „Přitom to byly vlády s ministry tohoto hnutí, kteří rušili důležité už přijaté zákony,“ připomíná s tím, že některé z nich mají velmi nepříznivé dopady na veřejné finance a na podnikatelský sektor.
Ve věcí dokončení EET je však opozice jiného názoru. Tuto věc dnes podporují pouze strany vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM, které se spojily „v třídním boji“ proti drobným živnostníkům. „O škodlivosti EET je přesvědčeno i pět ústavních soudců, kteří vydali oponentní stanovisko k rozhodnutí Ústavního soudu z prosince 2017 o stížnosti opozice z řad ODS a TOP 09,“ doplnil Sezemský s tím, že považují tento systém za protiústavní a zrušili by jej úplně a bez náhrady, což platí dodnes.
„Nikdo věrohodně neprokázal ani finanční přínos tohoto projektu, protože hausnumera chrlená vládou, pokaždé jiná, nelze brát vážně a seriózně,“ míní komentátor, podle nějž nemá pro uživatele tento sankční systém žádnou přidanou hodnotu. Poukázal na krach 1600 malých venkovských obchůdků v posledních dvou letech a na další tisícovky bankrotujících hospod a ukončených živností.
Ústavní soudci varují, že pro řadu těchto lidí je EET tou příslovečnou poslední kapkou, která je vyžene z podnikání, což uvolní cestu jejich velkým konkurentům směrem ke korporativnímu, velkopodnikatelskému a dotačnímu státu. Vzniká tak prý malá hyperbohatá elita, a dále pak jen hůře či lépe placení zaměstnanci.
„Přesně to hrozí i po zavedení ještě nesmyslnější třetí a čtvrté vlny EET, dotýkající se stovek tisíc podnikatelů hlavně v oblasti řemesel, služeb a výroby. Zatímco vláda finančně podporuje velké firmy a premiérův přechodně skrytý Agrofert čerpá miliardové dotace,“ doplnil Sezemský, pro kterého zůstává záhadou, kde Schillerová bere svoji jasnovideckou jistotu. „Systém EET nebude jediným zbytečným byrokratickým nástrojem zavedeným Babišovým aparátem, zralým na zrušení poté, co vládu opustí jeho advokáti,“ dodal na závěr Sezemský.
Původní zdroj ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab