„Téměř čtyři pětiny českých domácností bydlí ve vlastním domě či bytě, což je výrazně více, než činí průměr v Evropské unii. Zvažovaný růst daně z nemovitosti by zasáhl většinu českých rodin, proto bychom v tomto ohledu měli postupovat uvážlivě. Je pravdou, že majetkové daně jsou v naší zemi výrazně nižší, než je v zahraničí obvyklé, takže zde existuje určitý prostor pro zvýšení příjmů do veřejných rozpočtů. Případná změna by však dle mého názoru měla být postupná a nikoliv skoková, tak aby se na ni mohli lidé připravit. Jsem přesvědčen, že daňový výběr by se v tomto ohledu měl zvyšovat maximálně o několik jednotek miliard korun za rok,“ uvedl Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a. s.
„Zároveň by daně z nemovitostí neměly směřovat jen do obecních rozpočtů, ale měly by pomoci financovat i státní rozpočet. Ideální by bylo upravit daně z nemovitostí v kontextu celého rozpočtového určení daní. Dle mého názoru by měly být více zvýhodňovány obce, které na svém území umožní další rozvoj. Nyní narážíme na problém, že v obecné rovině jsou lidé spíše pro výstavbu, ale nikdo si nepřeje, aby se stavělo v jeho sousedství. Na základě tohoto přístupu pak mnozí starostové brání výstavbě nových průmyslových areálů a další infrastruktury, což brzdí rozvoj České republiky,“ vypozoroval.
„V případě zvýšení daní z nemovitostí lze očekávat, že se pronajímatelé pokusí alespoň část z tohoto zvýšení přenést na své nájemníky. Růst daní z nemovitostí tedy může vést k dalšímu zvyšování nájmů, což může přinést problémy hlavně v sociálně slabších regionech,“ vysvětlil Štěpán Křeček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban