Dohoda o partnerství a spolupráci obsahuje obvyklá ustanovení o lidských právech, Mezinárodním trestním soudu, zbraních hromadného ničení, ručních palných zbraních a lehkých zbraních a boji proti terorismu, uvádí důvodová zpráva. Týká se i spolupráce ve zdravotnictví, životním prostředí, otázkách klimatu nebo energetiky. Zahrnuje i právní spolupráci a opatření proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu.
Druhá z dohod, o ochraně investic, nahradí dosavadní dvoustranné dohody členských států a Singapuru, včetně česko-singapurské smlouvy z roku 1995. Dohoda má zajistit vysokou úroveň investic, zlepšit prostředí pro investice i dosavadní dvoustranné dohody členských států. Zavádí stálý systém řešení sporů, který se skládá ze stálého tribunálu prvního stupně a stálého odvolacího tribunálu, které povedou řízení o urovnání sporů.
Podle vlády jsou česko-singapurské vztahy dlouhodobě velmi dobré. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvádí, že Singapur je obchodní branou do jihovýchodní Asie a nejdůležitější vývozní trh pro ČR ve Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). V Singapuru jsou soustředěny velké obchodní firmy, které využívají své dlouhodobé kontakty v okolních zemích. Český export tam dosáhl loni od ledna do října 6,4 miliardy korun. Podle ministerstva průmyslu působí v Singapuru téměř 50 českých firem, ať už přímo na místě, nebo prostřednictvím spolupráce s tamním obchodním zástupcem nebo partnerem.
Premiér Babiš při své lednové návštěvě Singapuru také řekl, že Česko znovuotevře svoji tamní ambasádu. Mělo by se tak stát ještě letos. Velvyslanectví v Singapuru bylo zrušeno v roce 2008 a zastupováním českých zájmů je nyní pověřeno velvyslanectví v Indonésii. Za znovuotevření se už přede dvěma lety přimlouval také prezident Miloš Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk