Schůze sněmovny začne v úterý. Zahrnuje celkem osm desítek bodů a měla by trvat dva týdny. Zákon o exprezidentu Havlovi, který zemřel ve věku 75 let loni v prosinci, je stručný. Konstatuje, že se bývalý disident a dramatik "zasloužil o svobodu a demokracii". Zákona se dostalo v minulosti například prvnímu a druhém československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi a Edvardu Benešovi. Předlohu podporuje i opoziční ČSSD. Na rozdíl od vlády má ale pochyby o tom, zda by měl být schválen zrychleně už v prvním čtení.
Miliardy pro církve. První čtení
Návrh zákona o vyrovnání s církvemi čeká ve sněmovně první čtení. Proti jeho podobě se staví opoziční ČSSD i KSČM. Ve vládě váhaly s podporou předlohy do poslední chvíle Věci veřejné a znovu se hovořilo o možném krachu koaličního kabinetu. Předloha uvádí, že stát církvím vyplatí za 30 let celkem 59 miliard korun, připočítávat se bude inflace. Církve mají dostat zpět 56 procent majetku, který dříve vlastnily, v hodnotě asi 75 miliard korun. Stát by ještě 17 let přispíval církvím na jejich chod.
V případě zákona o zadávání zakázek budou mít poslanci na výběr dvě verze, sněmovní a doplněnou o návrhy Senátu. Někteří odborníci se obávají toho, že nemusí být schválena ani jedna, a novela tedy vůbec nebude platit. Senát v pozměňovacím návrhu žádá, aby vítězové výběrových řízení o veřejnou zakázku museli rozkrýt svou vlastnickou strukturu. Měli by zadavateli zakázky předložit soupis případných anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž v ní figurují.
Novela má například odstranit možnost vypisování zakázek tak, aby je získala předem vybraná firma, a ruší možnost takzvané losovačky. Vítězná firma bude muset podle novely předložit seznam všech svých subdodavatelů, kterým uhradila více než deset procent z celkové ceny zakázky. U zakázky nad 300 milionů korun by se to týkalo už subdodavatelů, kteří zajistili více než pět procent zakázky.
Omezení imunity zřejmě projde hladce
Hladce by naopak mohli poslanci schválit omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců, ač je pro to nutná třípětinová většina hlasů. Pod novelou, která ruší doživotní trestní imunitu a omezuje ji jen na dobu trvání mandátu, podepsali představitelé všech sněmovních stran.
Rozšíření pravomocí NKÚ představuje ústavní novela, pro kterou musí zvednout ruku rovněž 120 poslanců, a změna obyčejného zákona. Vládní návrh zahrnuje pod kontrolní kompetence úřadu například obce, kraje, veřejné výzkumné instituce a dobrovolné svazky obcí. Poslanci už navrhli pravomoci rozšířit i na další veřejnoprávní subjekty a také na firmy, které zřizuje stát, kraje nebo obce.
Poslanci mají na programu řadu dalších novel. Týkají se například zvýšení poplatků za popelnice nebo legalizace tažení dětských vozíků za jízdními koly. Opoziční ČSSD se opět pokusí prosadit ústavní předlohu o zavedení celostátního referenda. V minulosti neuspěla a očekává se, že koalice novelu zamítne i nyní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp