Základní rodičovský příspěvek vzroste od příštího roku podle novely o 80 000 korun na 300 000 korun. V případě vícerčat se příspěvek zvýší ze současných 330 000 na 450 000 korun.
Rozšíření okruhu rodin s nárokem na vyšší příspěvek navrhli Jan Bauer (ODS) spolu s Lucií Šafránkovou (SPD) a Pavla Golasowská (KDU-ČSL), podle níž je vládní návrh diskriminační. Bauer jej označil za neobhajitelný. Obdobným směrem míří úprava Piráta Tomáše Martínka.
Sociální výbor však už dřív tyto, ale i další poslanecké pozměňovací návrhy nepodpořil. Vládní předlohu doporučil schválit beze změn.
Skupina opozičních poslanců v čele s Olgou Richterovou (Piráti) opět navrhla navzdory neúspěchu ve výboru pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku, stejně jako je tomu u důchodů. Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová spolu s Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) znovu prosazuje úpravu, podle níž by mohli příspěvek pobírat i prarodiče.
Některé poslanecké pozměňovací návrhy míří proti zneužívání příspěvku na bydlení. Nárok by se měl posuzovat podle příjmů lidí, kteří v bytě skutečně bydlí, nikoli těch, kteří v něm mají trvalé bydliště. V některých případech se totiž lidé z bytu účelově odhlašují.
Vládní novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít přitom o rodičovskou –, by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výší příjmů závisejí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab