Poslanec Birke, který je zároveň starostou Náchoda, osloví spolu se svým opozičním kolegou Ivanem Adamcem, jenž je dlouholetým starostou Trutnova, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby o deklaraci informoval svého polského kolegu. „S poslancem Adamcem tak učiníme příští týden v rámci zasedání Sněmovny. Velký mezinárodní problém neočekávám, ale myslím, že vše nepůjde hladce. V Polsku je nová vláda, ministři teprve začínají,“ řekl PL Jan Birke.
Jeho kolega z ODS Adamec rovněž nečeká vážný mezinárodní problém. Z jednání s Poláky má však bohaté zkušenosti z minulých let, kdy spolu se starosty bojoval proti průzkumu a těžbě břidlicových plynů. „Je třeba vidět, že průzkum je stejně nebezpečný jako těžba. Jsme turistická oblast a v souvislosti s průzkumem i těžbou by se posílila kamionová doprava, objevily by se různé sklady, hospodářský ruch by narušil panenský region. Pro nás je polský záměr nepřijatelný. Geologie nezná státní hranice. Zásahy do podloží by mohly přejít do České republiky. To se budeme snažit Polákům vysvětlit,“ řekl nám Ivan Adamec.
Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF ČR (mimo jiné boj proti těžbě břidlicových plynů), se obává především kontaminace vody na Policku, která je pokládána za kojeneckou a vyváží se i do Polska. „Samozřejmě nevíme, jak to v podzemí vypadá. Ale podloží je tu tektonicky jedno z nejsložitějších u nás. V případě havárie by případná sanace ani nebyla možná. Zdroj vynikající vody by byl jednou provždy zničen,“ upozornil na dotaz PL.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Petrů