Poslanci z východu Čech se bouří: Poláci chtějí hned za hranicí těžit uran

14.01.2016 22:17 | Zprávy

Poslanec Jan Birke (ČSSD) a Ivan Adamec (ODS) dnes spolu s dvacítkou starostů v Božanově u polských hranic podepsali deklaraci proti průzkumu a těžbě uranu a metanu v česko-polském příhraničí. Signatáři deklarace jsou přesvědčení o nebezpečnosti této těžby pro udržení jakosti podzemních i povrchových vod v chráněné oblasti Polická křídová pánev. Voda v této oblasti patří k nejčistším ve střední Evropě.

Poslanci z východu Čech se bouří: Poláci chtějí hned za hranicí těžit uran
Foto: Jp
Popisek: Poslanci Jan Birke (vlevo) a Ivan Adamec (vpravo) v Božanově na Náchodsku

Poslanec Birke, který je zároveň starostou Náchoda, osloví spolu se svým opozičním kolegou Ivanem Adamcem, jenž je dlouholetým starostou Trutnova, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, aby o deklaraci informoval svého polského kolegu. „S poslancem Adamcem tak učiníme příští týden v rámci zasedání Sněmovny. Velký mezinárodní problém neočekávám, ale myslím, že vše nepůjde hladce. V Polsku je nová vláda, ministři teprve začínají,“ řekl PL Jan Birke.

Jeho kolega z ODS Adamec rovněž nečeká vážný mezinárodní problém. Z jednání s Poláky má však bohaté zkušenosti z minulých let, kdy spolu se starosty bojoval proti průzkumu a těžbě břidlicových plynů. „Je třeba vidět, že průzkum je stejně nebezpečný jako těžba. Jsme turistická oblast a v souvislosti s průzkumem i těžbou by se posílila kamionová doprava, objevily by se různé sklady, hospodářský ruch by narušil panenský region. Pro nás je polský záměr nepřijatelný. Geologie nezná státní hranice. Zásahy do podloží by mohly přejít do České republiky. To se budeme snažit Polákům vysvětlit,“ řekl nám Ivan Adamec.

Jiří Malík, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF ČR (mimo jiné boj proti těžbě břidlicových plynů), se obává především kontaminace vody na Policku, která je pokládána za kojeneckou a vyváží se i do Polska. „Samozřejmě nevíme, jak to v podzemí vypadá. Ale podloží je tu tektonicky jedno z nejsložitějších u nás. V případě havárie by případná sanace ani nebyla možná. Zdroj vynikající vody by byl jednou provždy zničen,“ upozornil na dotaz PL.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi, braňte si hotovost, vyzývá Švihlíková. Světová ekonomika se mění

20:40 Češi, braňte si hotovost, vyzývá Švihlíková. Světová ekonomika se mění

Ilona Švihlíková, známá česká ekonomka, vyhlíží ve světové ekonomice velkou věc. Nástroj, s nímž lze…